kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

ABD'nin en şişman kenti New York

Yeni Haber
New York sağlık teşkilatı tarafından yaptırılan bir araştırmada, New York kentinin, obezitelik artışında ABD genelinde birinci sıraya yerleştiği açıklandı.

New York şehri sağlık ve hijenik departmanı tarafından yaptırılan araştırmada , 2002 - 2004 yılları arasında ABD genelinde obezitelik artış oranı yüzde 6 oranında gerçekleşti, aynı oran ise New York kentinde, ülke genelindeki artış rakamının neredeyse üç misli bir artış göstererek yüzde 17 olarak saptandı. New York belediyesi sağlık teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, ülke geneli ve New Yorklu yetişkinler üzerinde yapılan araştırmada kentte 2002 yılında yüzde 19,5 olan şişmanlık oranı 2004 yılında 22,8 oranına yükseldi.

Araştırmada bu iki yıllık dönemde New York şehrinde şişmanların sayısı 173 bin 500 kişi daha arttı. New York belediyesi sağlık teşkilatı tarafından yaptırılan araştırma sonucunu değerlendiren sağlık yetkileri, New York'un ABD'de en fazla şişman kişilerin yaşadığı kent olma yolunda hızla ilerlediği, şehirde kontrolsüz olarak ve çok yoğun bir şekilde açılan Fast Food restaurantların bu artışı gerçekleştiren en büyük faktör olduğu görüşünde birleşti.

(ANKA)