kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Gün batımına karşı 'ortak sistem' kararı

Görevlerini devretmeye hazırlanan ABD ve Rusya liderleri, son kez bir araya geldi. Bahçede yürüyüş yapıp gün batımını izleyen Bush ve Putin, 'ortak füze savunma sistemi geliştirme' kararı aldı..
İkisinin de görev süresinin dolmasına sayılı günler kaldı... İki "süper gücün" başındaki liderin son buluşması da ellerindeki gücün şanına yaraşır şekilde görüntülere sahne oldu... Kasımda görev süresi dolacak ABD Başkanı George W. Bush, önümüzdeki ay koltuğunu devredecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i evinde ziyaret etti. Rus liderin Soçi'deki yazlığında gerçekleşen buluşma, tarihi NATO zirvesinden sonra gerçekleştiği için büyük önem taşıyordu. İki liderin en önemli gündem maddesi, zirvede olduğu gibi ABD'nin füze savunma sistemiydi.

RUSYA 'EŞİT ORTAK'
Ancak NATO zirvesinde ABD'nin çok desteklediği genişlemeye taş koyan Rusya lideri, misafirini bir yenilgiye daha uğrattı. Eski Sovyet ülkelerine yerleşecek ABD füze savunma sistemini kendisine yönelik bir tehdit olarak kabul eden Rusya, tek adım geri atmadı. Uzlaşma olmayınca ABD Başkanı "iki ülkenin füze tehditlerine karşı ortak savunma sistemi geliştirmesini" teklif etti. Putin'in de sıcak bakmasıyla iki lider "en azından ortak bir sistem üzerinde çalışma inisiyatifi başlatma" konusunda anlaştıklarını açıkladı. Bush "Füze savunma sistemini tartıştık. İki taraf da olası füze tehditlerine karşı Rusya, Avrupa ve ABD'nin eşit ortak olarak katılacağı bir sistem oluşturma arzusunu dile getirdi" dedi.

'SOĞUK SAVAŞ BİTTİ'
Bush ortak basın toplantısında Rusya'nın dünya Ticaret Örgütü'ne girişini destekleyeceklerini, Soğuk Savaş dönemi politikasını bırakıp artık Rusya ile ticareti insan haklarına bağlamayacaklarını söyledi. İki lider uluslararası terör, silahsızlanma ve Afganistan'daki NATO askerlerine lojistik destek için geçiş izni gibi konuları da ele aldı. Gün batımında iskelede, görüşmelerin yapıldığı Putin'in yazlık evinin bahçesinde yürürken basına verdikleri panoramik kareler de dikkat çekiciydi. "Stratejik çerçeve belgesi" imzalayan liderler birbirlerine iltifat ederek zirveyi noktaladı.