kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Nisan 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Türk-İş sendikaları da oradaydı... Türk-İş ve Hakİş mitinge katılmayacağını açıklamıştı. Ancak, Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların miting alanında yer aldığı görüldü.

Sosyal güvenlik mitingini yağmur da durduramadı

Güngör KARAKUŞ - Yalçın BEL SABAH
Kadıköy Meydanı'ndaki Sosyal Güvenlik Reformu'nu protesto mitingine bastıran sağanak yağışa rağmen 15 bin kişi katıldı..
Hükümet tarafından "Sosyal Güvenlik Reformu" olarak adlandırılan ve sendikalar tarafından yoğun eleştirilere hedef olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla Kadıköy'de protesto edildi. Aralarında Türk-İş, DİSK, KESK, Türk Tabipler Birliği, CHP, TKP, ÖDP'nin de bulunduğu "Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu" üyesi 76 sivil toplum örgütü ve partinin düzenlediği miting öncesi katılımcılar, Kadıköy Tepe Alışveriş Merkezi önünden toplu halde Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI
Miting nedeniyle Kadıköy Meydanı'na bazı cadde ve yollar trafiğe kapatılırken, mitinge katılan gruplar Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önünden ve İbrahimağa Köprüsü'nden miting alanına güvenlik aramasından geçirildikten sonra alındı. Polis panzerler ve Çevik Kuvvet ekipleriyle yoğun güvenlik önlemi aldı. Katılımcıların alana geldiği sırada başlayan ve bir saat süren sağanak yağışa rağmen protestocular miting alanını doldurdu.

MASA BAŞINDA KAYBETMEYİZ
Mitingde konuşma yapan Türk Tabipleri Birliği Konsey üyesi Ali Erkezoğlu, "Mutabakatımız yoktur ve burada toplanan on binler bunun göstergesidir. Bu yasanın yüzde biri ile bile uzlaşma şansımız yoktur. Sokaklarda kazandığımızı masa başında kaybetmeyeceğiz" dedi. Türk Tabipleri Odası Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy ise Başbakan'ın 'yasaya sadece solcular karşı çıkıyor' şeklindeki sözlerine dikkat çerkerek "Evet solcular karşı çıkıyor. Çünkü solculuk emekten yana olmak, emekçiden yana politikaları desteklemektir. Artık söz bitmiştir genel grev, genel direnişi örgütlemenin zamanıdır" dedi. Türk-İş'e bağlı Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över de konuşmasında Türk-İş iş yönetiminin yasa konusunda büyük oranda uzlaşmaya vardık açıklamasına tepki göstererek, "Hiçbir sendika emekten yana olmayan işçiden yana olmayan bu tasarının altına imza atamaz." dedi.
Haberin fotoğrafları