kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Nisan 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kriz ikinci eli de vurdu

Yeni Haber
AK Parti'nin kapatılmasına yönelik davanın Anayasa Mahkemesi'nde kabul edilmesinin ardından başlayan ekonomik belirsizlik ikinci el otomobil piyasasına da durgunluk getirdi.

Yaz tatiline başladan önce bahar aylarında hareketlenmesi beklenen ikinci el otomobil pazarı belirsizlik ortamında vatandaşın nakit parayı otomobile bağlamak istememesi sebebiyle şu günlerde hala kış durgunluğunu üzerinden atamamış durumda.

Her hafta pazar günleri kurulan Yüreğir Açık Oto Pazarı'na gelen ikinci el otomobiller alıcıdan çok fiyat öğrenmek isteyenlerin ziyaretine uğradı. Kış döneminden daha çok satıcı ile alıcının geldiği pazarda gözle görünür bir durgunluk yaşanırken, satıcılar müşterinin daha çok fiyat öğrenmek için dolaştığından yakındı.

Elinde parası olan ve otomobil almayı düşünenlerin son günlerde yaşanan ekonomik dalgalanma sebebiyle parasını elinde tutmayı tercih ettiğini belirten oto galericiler, fiyatların hala kış dönemindeki seyrinde olduğunu ifade etti.

İstalbul'un ikinci el otomobil piyasasından düşük fiyata alınan çok sayıda otomobilin Anadolu'daki şehirlere getirildiğini belirten galericiler, şunları ifade ettiler: "Satıcılar bu araçları 1.5-2 bin YTL karla satıyordu. Ancak durgunluk sebebiyle 300-500 YTL kara bile şimdi satılmıyor. Ancak pazarda herkesin kesesine göre araç bulmak da mümkün. Bu dönemde parasını otomobilde değerlendirmek isteyen için piyasa oldukça uygun."

Pazarı gezenlerin daha çok kendi aracı için fiyat tespitine yöneldiğini belirten ikinci el otomobil satıcıları, piyasanın sağlam zemine oturması durumunda otomobil pazarının da beklenen hareketliliğe kavuşacağını dile getirdi.

Açık oto pazarında 2006 model Opel Corsa 20 bin 700, 2001 model Renault Clio 13 bin 250, 2004 model Peugeot 307 21 bin 800, 2006 model Fiet Albea 17 bin 700, 2000 model Opel 1.4 Astra 14 bin, 99 model Renault Toros Station 9 bin 300, 2005 model Renault Megane Dizel 23 bin 500 YTL'den alıcı bekledi.

CİHAN