kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

45 yıl sonra açıldı kapandı, açıldı...

Cenk MUTLUYAKALI LEFKOŞA
Kıbrıs'ta Türk ve Rum kesimlerini ayıran Lokmacı Kapısı, sabah törenle açıldı. Fakat Rumlar ihlal iddiasıyla akşam kapattı. Kriz gece çözüldü..
Kıbrıs'ta bölünmüşlüğün simgesi olan ve 45 yıldır kapalı olan Lokmacı Kapısı dün sabah törenle açıldı. Akşam 21.00'de ise Türk polisinin sınır ihlali yaptığını ileri sürerek Rumlar tek yanlı kapattı. Görüşmelerin ardından saat 23.00'te kapı tekrar geçişlere açıldı. Lokmacı Kapısı'nın açılması, kalıcı barışa giden yolda, sembolik açıdan önemli bir adım olarak niteleniyor. Dünyanın bölünmüş tek başkenti Lefkoşa'yı 'birleştiren' kapının açılması, adını aldığı Lokmacı Kirkor'un anısına lokma dağıtılarak kutlandı. Lokmacı Kapısı'nın açılışında büyük izdiham yaşandı. Binlerce Kıbrıslı "sembol" noktadan karşılıklı geçişler yaptı. Kıbrıs'ın güneyindeki Ledra caddesinin, kuzeyde yer alan Arasta Çarşısı'na bağlandığı noktadan açılışı yapılan barikat, Kıbrıs'ta karşılıklı geçişleri sağlayan altıncı geçiş kapısı oldu. Törene KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın BM ve AB ile müzakerelerden sorumlu Temsilcisi Özdil Nami, Rum yönetimi Başkanlık Danışmanı Yorgo Yakovu, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Eleni Mavro, BM yetkilileri davetliler ve vatandaşlar katıldı.

İKİ SAATLİK KRİZ
Her iki tarafın yetkililerinin konuşmalar yaptığı törenin ardından, karşılıklı geçişler başladı. Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Eleni Mavro, kapının önce Türk tarafına, sonra da Rum tarafına geçtiler. Geçişler sırasında bir grup Rum pankartla girmek isteyince Türk polisi, izin vermedi. Grubun pankartlı geçişe direnmesi üzerine bir Türk polisi bir adım öne çıktı. Bunun ardından Rum yönetimi, Türk polisinin sınır ihlali yaptığını ileri sürerek geçişi kapattı. Birleşmiş Milletler Barış Gücü yetkilileri, iki taraf arasında temaslarda bulunmasının ardından saat 23.00'te kapı yine yaya geçişine açıldı. Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, "Kapının açılmasını büyük bir samimiyetle selamlıyoruz. Bu hareketi Kıbrıs'taki toplumların yakınlaşması için atılan sembolik ancak önemli bir adım algılıyoruz" dedi.
Haberin fotoğrafları