kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Nisan 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İzmir EXPO'yu neden kaybetti?

İzmir'in kazanamamasına, Gül'ün ardından davanın sahipsiz kalması ve Müslüman dünyadan destek gelmemesi gerekçe gösterildi. İtalyanların ise sonuç için rüşvet verdiği iddia edildi ..
Türkiye'nin, İzmir'in EXPO 2015 adaylığı için çok iyi hazırlanıp tanıtım için de 15 milyon Euro harcamasına rağmen Milano'ya karşı kaybetmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. İşte hayal kırıklığının nedenleri hakkında yapılan yorumlar:

* EXPO 2015 İzmir Genel Sekreteri Tunç Soyer: "Mucizeye çok yakındık. Suçun payının kimde olduğunu tartışmak yerine yaşanan bu deneyimin sağlayacağı katkılara bakmak gerekiyor. İzmir, Milano ile eşit koşullarda başlamadığı yarışı kaybetti ancak uluslararası organizasyonlarla ilgili çok önemli bir hafıza oluşturdu."

* İTO Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Çalışkan: "İtalya Başbakanı Prodi, saat 09.00'da Genel Kurul'a gelerek, oyunun rengi belli olmayan 12 Afrika ülkesi ile özel görüşmeler yaptı. Oysa bizim bakanlarımız saat 12.00'da Genel Kurul'a geldiler."

* ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Şükürer: "Galip sayılır bu yolda mağlup. Haydi İzmir'i tanıtalım desek EXPO çalışmasında olduğu gibi Cumhurbaşkanı'na da kadar herkesi seferber edip bunu yapamazdık. 150 ülkede Türkiye'de İstanbul dışında İzmir diye bir şehrin var olduğu da anlatıldı."

* AKP İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi: "İzmir tarihinde görülmemiş birliktelik yaşandı. Bundan sonraya bakalım."

FAS YERİNE KORE'YE DESTEK
TÜRKİYE'NİN 2012'de yapılacak küçük EXPO için yanlış bir strateji izleyerek Fas yerine Güney Kore'yi desteklemesi Müslüman ülkelerden yeterli desteği alamamasına neden olarak gösteriliyor. Türkiye'nin Latin Amerika, Karayipler ve Afrika'dan beklediği oyları alamadığına, Afrika ile Karayipler, Orta Amerika ve Güney Pasifik ülkelerine yönelik 50'şer milyon dolarlık programların da bu ülke oylarını kazanmaya yetmediğine işaret ediliyor.

GÜL AYRILDI BÖYLE OLDU
BAZI uzmanlar ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Bakanlığı'ndan ayrılmasıyla olayın sahipsiz kaldığını, Gül'ün "Uluslararası Sergiler Bürosu'na yeni ve bize yakın ülkeleri üye yapın" talimatına rağmen oylamaya bir ay kala yeni üye yapılmaya çalışıldığını dile getiriyor. İzmir ile Dışişleri Bakanlığı arasında kopukluk olduğu da iddia edilirken, Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada "İzmir'in tüm dünyada en iyi şekilde tanıtıldığını" belirtti.

'RÜŞVET VERİLDİ' İDDİASI
TÜRKİYE'NİN organizasyonu İtalya'nın açıkça dağıttığı paralar nedeniyle alamadığı ve delegelere 'rüşvet' verdiği iddia edildi. Milano adına oy alabilmek için delegelere pahalı hediyeler verildiği öne sürülürken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "İtalyanlar değişik bazı yan yollara saparak bizi geçti" dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise şöyle konuştu: "Bu tür organizasyonlarda parasal ilişkiler etkilidir. İtalyanlar orada kamp kurdu. Baskı yaptı. Üyelere de tabii çeşitli paketler var. "