kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Anayasa değişikliği için gözler AKP MKYK'da

ANKA
Yeni Haber
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, AKP hakkında açılan kapatma davasının ardından yapmayı düşündükleri Anayasa değişiklikleriyle ile teknik ayrıntıların Pazartesi günü yapılacak AKP MKYK toplantısında netleşeceğini söyledi.

AKP Genel Başkanı Yardımcısı Fırat, AKP MYK toplantısının ardından bir basın açıklaması yaptı. Toplantıda iç ve dış siyasi gelişmelerin yanı sıra ağırlıklı olarak, partileriyle ilgili mahkeme sürecini değerlendirdiklerini belirten Fırat, MYK üyelerinin de toplantıda görüş ve önerilerini ortaya koyduklarını söyledi. Fırat, Meclis grubunu oluşturan milletvekillerinin de konuyla ilgili kanaatlerinin ele alındığını belirterek, "Bu çerçevede her şeyden önce bir hususu tekrar ifade etmekte yarar görüyoruz. Sayın Genel Başkanımızın bugün grup konuşmasında da vurguladıkları demokratik duruşa ve hukukun üstünlüğü ilkesine sonuna kadar bağlı kalarak bu süreci yürütmekte kararlıyız" dedi.

Fırat, milletin yüksek menfaatleri, talep ve beklentileri doğrultusunda siyasi ve ekonomik istikrarı korumanın bu süreçte temel öncelikleri olacağını dile getirdi. Meselenin kendileri için Türkiye ve milletin geleceği meselesi olduğunu belirten Fırat, şöyle konuştu:

"İzleyeceğimiz yol siyasi ve ekonomik istikrarı mutlaka koruyarak, demokratik siyasetin, millet iradesi ve hukukun üstünlüğü ilkesinin kazanacağı bir yol olacaktır. İnanıyoruz ki, Türkiye ne 2008 yılını, ne de gelecek yıllarını kaybetmek zorunda kalmayacak. Bu süreci birlik ve beraberlik içinde, demokrasimizi, hukuk sitemimizi güçlendirerek aşmayı başaracağız. Bu süreçte önemli olan, Türkiye içeride ve dışarıda çok önemli meselelerle karşı karşıya iken birlik ve beraberliğimizi mutlak suretle korumak, milletimizin ortak yararını en üst düzeyde gözetmektir. Biz Ak Parti olarak bu konuda sorumluluğumuzun, omuzlarımızdaki ağır yükün idraki içinde hareket edeceğiz. Sürece ilişkin teknik ayrıntılar önümüzdeki Pazartesi günü toplanacak olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulumuz da görüşüldükten sonra ortaya çıkacak ve kamuoyumuzla da paylaşılacaktır."