kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yılda 1,2 milyon kişi yollarda ölüyor

Yeni Haber
Birleşmiş Milletler (BM), yılda ortalama 1,2 milyon kişinin yollarda öldüğünü ve bu can kayıplarını azaltmak üzere küresel çabaların artırılması gerektiğini belirtti. ..
Yol güvenliği ve can kayıpları konusunda bir tasarı, BM Genel Kurulu'nda tüm gün boyunca tartışıldıktan sonra oy birliğiyle kabul edildi. Tasarı, BM üyesi 192 ülkeye, yol güvenliğine ilişkin taahhütlerini artırmaları ve trafik kazalarındaki can kayıplarının engellenmesine yönelik BM projelerine katılmaları çağrısında bulundu.

Tasarıda, tüm ülkeler için dikkat etmeleri gereken 5 ana risk faktörüne dikkat çekildi. Bunlar emniyet kemeri kullanılmaması ve çocuklarla ilgili kısıtlamalara uyulmaması, kask takılmaması, alkollü araç kullanma, aşırı hız, altyapı yetersizliği olarak sıralandı.

Söz konusu tasarıda yayaların, bisikletlilerin, toplu taşımacılığı kullananların ve trafik kazası geçirenlerin kaza sonrası bakımlarının geliştirilmesi konularındaki ihtiyaçlara dikkat edilmesi de istendi. Tasarıda ayrıca, yol güvenliği konusunda ilk kez 2009 yılında bakanlar düzeyinde küresel bir toplantı yapılması için mali destek sağlanmasının ve Rusya'nın böyle bir toplantıya ev sahipliği yapma önerisinin olumlu karşılandığı belirtildi.

BM'ye göre, çoğu gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere yılda ortalama 1,2 milyon kişi trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor, yılda ortalama 30 ila 50 milyon kişi de yaralanıyor.