kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ DİSK Başkanı Süleyman Çelebi

"12 Eylül'ü iyi analiz ettik bize duyulan güveni artırdık"

SEÇKİN ÜREY
TÜSİAD-DİSK buluşması 12 Eylül öncesinde eylemleriyle hatırlanan sendikada değişimi gündeme getirdi. DİSK Başkanı Çelebi, "Demokrasi için adım atanı destekliyoruz" dedi..
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Yalçındağ, siyasi gerilimin düşürülmesi girişimleri için sivil toplum örgütlerine yaptığı ziyaret turları kapsamında önceki gün Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Süleyman Çelebi'yi ziyaret etti. Görüşme, özellikle 12 Eylül Askeri Darbesi öncesi dönemi yaşayanlar için eylemleriyle akla gelen DİSK'in son yıllarda geçirdiği dönüşümü bir kez daha hatırlattı. 12 Eylül sonrasında yaklaşık dört yıl hapis yatan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, "12 Eylül'de bedel ödemiş bir örgüt olarak, o dönemin analizini yaptık. 80 öncesi ile sonrasını değerlendirmek lazım. Duruş ve bakışımızda değişiklik yapmadık. O döneme ilişkin tespitlerimizi yaptık ve söylem tarzımızı değiştirdik. Yeni söylem tarzımız daha fazla destek görüyor. Örgütümüze duyulan güven artıyor" diye konuştu. Siyasal tercihlerinin sol görüşten yana olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Çelebi, "Cumhurbaşkanlığı, türban, laiklik karşıtlığı, Kürt sorunundaki çözümsüzlük, kapatma davası ve son günlerde şahit olduğumuz soruşturmalar karşısında toplum kamplara bölünüyor. Demokrasi dışı müdahele endişesi taşıyoruz" dedi. DİSK'in geçmişte yaşadığı acı tecrübeler olduğunu vurgulayan Çelebi, "Çağdaş ülkelerdeki gibi herkes için demokrasi, herkes için adalet, herkes için hukuk ve herkes için özgürlük istiyoruz. Bu yönde adımları kim atarsa atsın destekliyoruz" sözleriyle izledikleri yolu açıkladı. Çelebi, şunları söyledi:

KRİZ YAKLAŞIYOR
"Biz geçmişte yaşanan gerilimler sonucunda yaşanan demokrasi dışı müdahalelerin işçiye- emekçiye bir yararı olmadığını anladık. Bugün yaşanan sorunlar ekonomik ve sosyal sorunları unutturuyor. Oysa bir ekonomik krizin yaklaştığını düşünüyoruz. Ekonomik anlamda yaşanan sorunlarda da fatura hep işçiye ve emekçiye kesiliyor. Böyle bir ortamda gerilimlerin artmasının bize bir yararı olmaz. TÜSİAD ile ilgili şunu da söylemek istiyorum. Biz farklı çıkar örgütleriyiz. Benim TÜSİAD ile Sosyal Güvenlik Reformu ve Kıdem Tazminatı Yasası'nda ortak noktada buluşmam mümkün değil."