kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yargıtay'dan Ergenekon açıklaması

Yeni Haber
Yargıtay Başkanlığı, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen "Ergenekon' soruşturmasına ilişkin basın ve kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yargıtay Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Halen sürdürülmekte olan bir adli soruşturma ile ilgili olarak mahkemece yayın yasağı da konulmuş bulunduğu halde, son zamanlarda gazete, televizyon ve internet gibi bir kısım kitle iletişim araçlarında, soruşturmanın gizliliğine ilişkin 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 157. maddesi ve bunun yaptırımını gösteren 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 285., adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs eylemine ilişkin aynı yasanın 288. maddelerine aykırı olarak, yargı ve özellikle Yargıtay ile ilgili kamuoyunu yanıltacak ve yanlış yorumlara neden olacak şekilde ve kişilik haklarına saldırı niteliğinde çeşitli haberler yayınlandığı üzüntü ile izlenmektedir" denildi.

Toplumu bilgilendirme ve iletişimi sağlama açısından çok önemli bir görev üstelenen medyanın büyük bölümünün üzerine düşen bu görevi sorumluluk bilinciyle ve saygınlığını koruyarak yerine getirdiği sırada, çok sınırlı bir bölümünün gerçeği yansıtmayan ve yasal sınırları ihlal eder mahiyette yayınlar yaptığına dikkat çeken Yargıtay Başkanlığı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu yasal olmayan davranışın tüm medyayı da bağlamayacağı açıktır. Daha önce de çeşitli vesilelerle belirttiğimiz gibi, kim olursa olsun herkes ve her kurum yasalara uygun davranmak; toplumun her kesiminin teminatı olan yargıya ve yargı bağımsızlığı ilkesine saygılı olmak durumundadır. Yapılmakta olan soruşturmanın sağlıklı olmasını engelleyecek ve kamuoyunda yanlış yorumlara neden olacak davranışlardan kesinlikle kaçınılması gerekir. Aksine davranışların yasada gösterilen yaptırımların uygulanmasına neden olacağı bilinmelidir."

(ANKA)