kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Karşılıklı saldırılarda gruplara ait lokaller tahrip oldu.

Gazi'de PKK-DHKP/C kavgası

Zülfikar Ali AYDIN
DHKP-C'lilerin Bingöllü bir genci dövmesiyle başlayan olaylar her iki tarafın kalabalık gruplar halinde birbirlerine silahlı saldırılarıyla sürdü. 5 DTP'li yaralandı..
İstanbul Gazi Mahallesi'nde geçen çarşamba gecesi DHKP-C ile PKK yandaşları silah, taş ve sopalarla kavga etti. Demokratik Toplum Partisi ile "Haklar ve Özgürlükler Cephesi" adlı grubun lokalleri basıldı. Yollarda barikat kurularak yapılan kavgalarda bazıları silahla olmak üzere 5'i DTP'li çok sayıda kişi yaralandı. Edinilen bilgilere göre, çarşamba günü Bingöllü bir genç PKK'lı diye kendilerine "Haklar ve Özgürlükler Cephesi" adını veren bir grubun üyeleri tarafından dövüldü. Bu kişi kaçtığı evden silahla ateş ederek karşılık verdi. Bu kez yüzlerinde maske, ellerinde silah, taş ve sopa olan 50 kişilik bir grup gece saatlerinde DTP'nin mahalledeki lokaline "Gazi PKK'ya mezar olacak", "Gazi DTP'ye mezar olacak" ve "Umudun adı DHKP-C" sloganları atarak saldırdı.

POLİS İNCELEME YAPAMADI
Lokaldekilerin karşılık verdiği grup silahlarına davrandı. Bazıları silahla olmak üzere DTP'li Mehmet Özgün, Hüseyin Gencer, Servet Ürek, Barış Ürün ve Mahmut Altürk yaralandı. Kurşun ve sopalarla yaralananlar hastaneye kaldırıldıktan sonra bu kez bir grup "Haklar ve Özgürlükler Cephesi" adlı gruba ait lokale "Biji PKK-Yaşasın PKK" sloganları atarak saldırdı. Lokalin camları kırıldı. Mahalle aralarında süren kavgalar sırasında barikatlar kurulduğu ileri sürülürken, polis gece yarısına kadar süren gerginlik nedeniyle olay yeri incelemesi yapamadı. Olay sonrasında hasara uğrayan her iki lokalin etrafında toplanan gençlerin koruma amacıyla nöbet tuttukları görüldü. Son bir yılda DHKP-C, MLKP, MKO adlı yasadışı sol örgütler ile PKK'nın da dahil olduğu kavgalarlardan mahalle halkının da rahatsız olduğu öğrenildi.