kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Türkiye'de yargı darbesi yapılıyor

Türkiye-Karma Komisyonu Eşbaşkanı Lagendijk "Yargı halkın çoğunluğunun seçimine 'yanlış' diyor. Yargı reformu konusunda tutumumuz sert olmalı" dedi..
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, "Türkiye'deki siyasi sürece yargı darbesi yapıldığını" söyledi. Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten'in kaleme aldığı Türkiye raporu taslağı, AP Dış İlişkiler Komisyonu'nda tartışıldı. Oomen-Ruijten, reformlar konusunda geçirilecek zaman olmadığını belirterek, "TCK 301'de artık ürününü ortaya koymalı'' dedi. Oomen-Ruijten, "Ordu ve yargıdan oluşan elit tabakası var. TBMM 3'te 2 çoğunlukla 'üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına' karar veriyor fakat uygulanmıyor. Ben dünyada böyle başka bir ülke bilmiyorum. Bunun örneği yok. Yargı bağımsızlığından yanayım. Ama Türkiye'de herkesin güvenebileceği bir yargı maalesef yok'' diye konuştu.

KAPATMA DAVALARINA KARŞIYIZ
AKP ve DTP'ye kapatma davaları açılmasının bütünüyle karşısında olduğunu vurgulayan raportör, "sadece yargıyla ilgili hızlı reformlar yapılarak bu sorunun üstesinden gelinebileceğini'' vurguladı. "Orduya da güçlü mesaj vermek gerekiyor. İyi işleyen modern demokrasi istiyorlarsa kendilerini sınırlamalılar'' diyen Oomen-Ruijten, Genelkurmay Başkanı'nın KKTC'yi ziyaretiyle "çözümde ilk söz hakkı bizim'' mesajı verdiğini öne sürdü. Joost Lagendijk ise "doğru bir üslupla'' raporu hazırlayan Oomen-Ruijten'e teşekkür ederek şöyle konuştu: "AKP ve DTP'ye açılan davalar hâlâ beklemede. Bu konuda çok açık olmalıyız. Türkiye'de siyasi sürece yargı darbesi yapılıyor. Yargı, halkın çoğunluğunun seçimine 'yanlış' diyor. Bu hiçbir şekilde kabul edilemez. Yargının verdiği imaj çok kötü. Türkiye'de yargı reformu talebi konusunda tutumumuz sert olmalı.'' Raporda, Ergenekon soruşturmasının kararlılıkla sürdürülmesi isteniyor.