kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mart 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

KPDS başvurularında son gün

Yeni Haber
Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) Mayıs dönemi için başvurular bugün sona eriyor.

Sınava, yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu'na göre çalışanlarla kadro karşılığı sözleşmeli personel ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 3/c maddesine tabi sözleşmeli personel katılabilecek. Ayrıca, personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini tespit etmek isteyen diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar da bu sınava katılabilecek.

Yurt Dışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelik gereğince, kamu kurum ve kuruluşlarınca yurt dışı teşkilatında sürekli göreve atanacak memurlarla diğer görevlilerin de bu sınava girmesi gerekiyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarında mütercim ve tercüman ya da bilgi işlem çözümleyicisi ve programcısı olarak görev yapanlar ile bu görevler için başvuruda bulunan, ayrıca, herhangi bir kurumda çalışmamakla birlikte yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen fakülte veya yüksekokul mezunları ile üniversitelerce kendilerinden KPDS puanı istenen öğrenciler de bu sınava girebilecekler.

Araştırma görevlisi seçme ve atama işlemlerinde, yabancı dil yeterlik sınavı yerine KPDS sonuçlarının kullanılması olanağı bulunduğundan lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler de KPDS'ye katılabilecek.

Adaylar, başvuru evrakını üniversite rektörlüklerinden 2 YTL karşılığında alınabilecek. Başvuru merkezleri ve başvurular için izlenecek yol ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinden öğrenilebilecek.

KPDS'ye ilk kez girecek adaylar, başvurularını ÖSS'de olduğu gibi başvuru merkezleri aracılığıyla randevu alarak yapacaklar. Bu adayların sınav ücretini yatırdıktan sonra randevu talebinde bulunacaklar. Adaylar, başvuru sırasında da başvuru merkezi görevlisinin bilgileri elektronik ortama girişini görebilecekler ve ''kurallara uygun'' şekilde fotoğraflarını çektirecekler.

KPDS'ye daha önce girmiş ve yeniden girmek isteyen adaylar ise başvurularını internet üzerinden gerçekleştirebilecekler.

SINAV

Sınav, 4 Mayıs 2008 tarihinde, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas ve Trabzon ile Lefkoşa'da yapılacak.

Sınav, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde gerçekleştirilecek.

(AA)