kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mart 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sabancı suikastında soru işaretleri çoğaldı

HABER MERKEZİ
Aydınlık dergisi binasında bulunduğu belirtilen belgeler, Özdemir Sabancı suikastını gerçekleştiren eller üzerindeki şüpheleri artırdı..
Ergenekon operasyonu kapsamında aranan Aydınlık dergisinin yönetim binasında Özdemir Sabancı suikastına ilişkin bilgiler içeren ajandanın bulunması tartışmalara yol açtı. Ajandada Sabancı suikastı sanıkları DHKP-C'li Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal'ın adının geçmesi suikastla ilgili davaya yeni boyut katacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Ajandanın 1995 yılına ait olması da bilgilerin suikast tarihinden, yani 9 Ocak 1996'dan önce deftere yazıldığı kuşkusunu doğuruyor. Sabancı cinayetinde yurtdışı bağlantıları da olan bir Gladyo yapılanmasının rolünün bulunduğu ileri sürülmüştü. Suikastta asıl hedef olduğu söylenen Sakıp Sabancı'nın cinayetin olduğu dönemde Kürt sorununun çözümüne yönelik bir paket üzerinde çalıştığı biliniyor. Türkiye, suikastın olduğu günlerde genel seçimlerin ardından koalisyon hükümeti arayışındaydı. Aralık 1995 seçimlerinde Refah Partisi 21.38, ANAP 19.65, DYP ise 19.18 oy almıştı.

SEBEP KÜRT SORUNU MU?
Cumhurbaşkanı Demirel, RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a hükümeti kurma görevini verdi. Aynı gün İstanbul'da Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve başkanlık sekreteri Nilgün Hasefe öldürüldü. Örgüt üyesi Fehriye Erdal'ın suikasttan beş ay önce Sabancı Center'da temizlik görevlisi olarak işe başladığı, Susurluk kazasında Abdullah Çatlı ile birlikte ölen polis şefi Hüseyin Kocadağ'ın referans verdiği ortaya çıkmıştı . 54. Hükümet, suikasttan 6 ay sonra 28 Haziran'da kurulabildi. Formül, RP-DYP koalisyonuydu. 28 Şubat kararlarının ardından 1997 yılında Refahyol koalisyonu bozuldu. Mustafa Duyar, Abdi İpekçi cinayetinin azmettiricisi ülkücü Yalçın Özbey'le Almanya'da karşılaştığını, suikasttaki silahın sonradan Susurluk'ta kaza yapan araçtan çıktığını iddia etti ve "Sabancı'yı Güneydoğu işine el attığı için öldürmemiz istendi" dedi. Duyar, cezaevinde öldürüldü. Diğer tetikçi Akkol'un akıbeti bilinmiyor. Erdal ise Belçika'da tarafından iade edilmiyor.