kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Mart 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İran için geliyor

ABD Başkan Yardımcısı, yarın Türkiye'ye gelecek. Ortadoğu ülkelerine de uğrayacağı ziyaretinde İran saldırısına destek arayacağı, Türkiye'den üslerini isteyeceği öne sürülüyor..
Irak Savaşı bu hafta 5'inci yılına girerken işgalin nedenleri ve sonuçları bir kez daha tartışılıyor. Ancak Washington'un gözü çoktan Ortadoğu'da başka bir ülkeye saldırı planlarına çevrilmiş durumda. Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Ortadoğu turuna çıkmasının ardında, İran yönetiminin devrilmesine yönelik planlara destek aramak olduğu öne sürüldü. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debkafile adlı internet sitesinin haberine göre Cheney, 17 Mart'ta başlayan ve Irak, İsrail, Umman, Suudi Arabistan ve Türkiye'yi kapsayan gezisinde bölgenin nabzını tutmayı amaçlıyor. 10 günlük gezide, Cheney'nin İran'ın "gizli nükleer programını durdurmak amacıyla ABD askeri müdahalesinin gerekçelerini" anlattığı ve destek istediği iddia ediliyor.

'UZUN TARTIŞMAYA HAZIR OLUN'
Haber sitesine konuşan üst düzey bir yetkili, "Görüşülecek konuların başında İran geliyor" dedi. Cheney'nin İran başlığını son anda gündeme koyduğu ve tüm ziyaret edeceği ülkelere de "yorucu ve uzun bir tartışmaya hazır olmaları" mesajını yolladığı da haberlerde yer aldı.Site, ABD Başkan Yardımcısı'nın yarın geleceği Ankara'daki temaslarıyla ilgili, "Türkiye tüm savaş planlarında en önemli ülkelerden. Çünkü İran'a gidecek ABD savaş uçakları ve füzeleri Türkiye'nin hava sahasından geçmek zorunda. Ayrıca bu uçaklar, Türkiye'deki hava üslerini de kullanmak zorunda" ifadelerini kullandı. Haberde, ABD ile Türkiye'nin geçtiğimiz ay Kuzey Irak'a düzenlenen operasyon sırasında birlikte çalıştıklarına da dikkat çekti. Cheney'nin ziyaret ettiği Umman'da bölgedeki en büyük ABD üsleri var. Müttefik olduğu Suudi Arabistan ise olası bir İran saldırısına karşı çıkıyor. Bölgede sadece İsrail, Ahmedinecad'ın devrilmesine destek veriyor.