kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Acaristanbul'un yıkım kararına mahkemeden iptal

Gülcan DEMİRCİ -SABAH
İstanbul 4. Bölge İdare Mahkemesi İsmet Acar'ın, alınan yıkım kararına iptal için başvurusunu kabul etti. Belediye ise yasal süresinde başvurmayınca karar kesinleşti..
Yıkılıp yıkılmayacağı yılan hikâyesine dönen Acaristanbul'da İstanbul İdare Mahkemesi'nin encümenin yıkım kararını iptal etmesinin ardından dava sil baştan başlıyor. Acarlar Şirketler Topluluğu tarafından Beykoz'da inşaatına başlanılan Acaristanbul Evleri, Danıştay'ın "Ruhsat İptali" kararının ardından uzun süre kamuoyunu meşgul etmişti. Danıştay'ın gerekçeli kararını açıklamasından sonra Beykoz Belediyesi Encümeni, Mart 2007'de yaptığı haftalık toplantısında Acaristanbul'un yıkımına karar vermişti. Acar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar ise alınan bu karar üzerine Bölge İdare Mahkemesi, "kararın iptali" için müracaatta bulunmuştu. Dosyayı inceleyen İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Encümenin aldığı yıkım kararını iptal etti. Alınan bu kararla ilgili dün Beykoz'da ağaç dikme etkinliğine katılan Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, konuyla ilgili gazetecilerin sorularını, "Yargı kararına saygılıyız ancak, bakanlık olarak gerekli yasal itirazları yapacağız" dedi. İsmet Acar ise konuyla ilgili pazartesi günü basın açıklaması yapacağını belirtti.

DAVA TEMYİZE GİTMEDİ
Acarlar aleyhinde verilen "Ruhsat İptal" kararında temyize giden Beykoz Belediyesi'nin, 4. Bölge İdare Mahkemesi 26 Şubat'taki son kararında temyiz başvurusu yapmadığı ortaya çıktı. Yasal süresi içinde temyiz başvurusunda bulunulmadığı için belediye bu hakkını kaybetti ve iptal kararı da kesinleşti. Ruhsat iptal kararında "Yasal olarak temyize gitmek zorundaydık" diyen Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, yeni kararla ilgili "Konuyu tetkik ettireceğim" dedi. Beykoz Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada ise "İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kesin izin isteminin reddine ilişkin verdiği iptal ve parsel malikini haklı bulan kararı, Beykoz Belediyesi'nin konuyla ilgili tasarruf yetkisini elinden almıştır" denildi.