kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

150 yıldır Türkiye'deyiz yatırıma 1 milyar € ayırdık

"Siemens 1858 yılından bu yana Türkiye topraklarında" diyen Alman Siemens'in Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Gelis, 4 yılda Türkiye'ye 1 milyar Euro yatırım planladıklarını belirtti..
İLİŞKİLİ HABERLER
150 yıldır Türkiye'deyiz yatırıma 1 milyar € ayırdık
Dünyanın önde gelen elektrik enerjisi ve elektronik ekipman üreticisi Alman Siemens'in Türkiye biriminin Genel Müdürü Hüseyin Gelis, firmanın önümüzdeki 4 yılda Türkiye'ye 1 milyar euro yatırım yapacağını ve bu kapsamda Gebze'de yaklaşık 200 milyon euroluk yeni bir fabrika kurmayı planladıklarını söyledi. Gelis Siemens için 2008 yılının çok önemli olduğunu belirterek "Bu yıl şirketin kuruluşunun 160. yılı. Bu topraklara gelişimizin ise tam 150. yılı." Dedi. Hüseyin Geliş, Siemens Türkiye'de ilk yatırımını 1858 yılında Osmanlı imparatorluğunun ilk telgraf sistemine kurarak yaptığını hatırlattı.

3 ANA SEKTÖRDE İDDİALIYIZ
Siemens Sanayi ve Ticaret AŞ'de genel müdür olarak Ekim'de göreve başlayan Gelis gazetecilerle dün akşam düzenlediği sohbet toplantısında, Türkiye'de organik büyümenin yanı sıra inorganik büyüme için de "üretim yapan veya Ar-Ge faaliyetinde bulunan firmalardan" satın almalar yapabileceklerini sözlerine ekledi. "Biz 2007'de Türkiye'de 2.5 milyar euro ciro elde ettik. 2010'daki hedefimiz 4 milyar euroluk bir büyüklüğe ulaşmak. Kendi fabrika yatırımlarımızın yanı sıra diğer inorganik büyüme, satın alma gibi olanakları da düşünüyoruz" diyen Gelis, "Yapmayı planladığımız yatırımlarımızın yaklaşık yüzde 45'i, Türkiye'deki 3 ana faaliyet alanımız olan enerji, endüstriyel sistemler ve tıbbi tanı cihazlarından, enerjiye ayrılacak" dedi.

3 YILDA 200 MİLYON EURO
Gelis, dünyadaki finansal durumun ve Türkiye'deki politik gerilimin yatırım kararlarına ne kadar etkisi olduğu konusundaki bir soruya "Biz Siemens için Avrupa'da yatırım yapılması gereken 3 ülkeden biri olarak Türkiye'yi belirledik, Türkiye'deki büyüme potansiyeline inanıyoruz" dedi. Gelis, Gebze'de planlanan ve ilk aşamada enerji dağıtım ve üretim ile orta düzey gerilim ekipmanları üretecek olan yeni fabrikanın ikinci aşamada ise otomasyon ekipmanları üretmeye başlayacağını belirterek, "Buraya 3 yılda toplam yaklaşık 200 milyon euroluk yatırım yapacağız. Burada ayrıca kendi enerjimizi de üretmeyi planlıyoruz. Bu tesis, Türkiye'deki en 'yeşil', çevreci değerleri öne çıkaran tesis olacak. Yağmur suyu bile kullanılacak" dedi.