kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Eski PFDK yöneticisi tutuklandı

AA
Yeni Haber
İhale yolsuzluğu ve rüşvet aldığı gerekçesiyle adliyeye sevkedilen Eski Futbol Federasyonu yöneticilerinden Recep Ö. tutuklandı.

Çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında iş takibi, ihale yolsuzluğu yaptıkları ve rüşvet aldıkları bildirilen aralarında iki eski milletvekilinin de bulunduğu toplam 17 kişi, sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilmişti.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, eski üst düzey bürokratlardan ve eski Futbol Federasyonu yöneticilerinden Recep Ö. ile Recep Ali H. adlı kişilerin liderliğinde bir suç örgütü oluşturulduğunun tespit edilmesinin ardından yaklaşık 18 ay önce bir çalışma başlatıldı.

''Simsar'' adı verilen çalışma kapsamında zanlıların, Telekomünikasyon Kurumunda, yurda kaçak sokulan cep telefonlarının sisteme kayıtlarını yaptırarak haksız kazanç sağladıkları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda akaryakıt firmalarının lisans ve ceza işlemlerini kurum içerisindeki bağlantıları vasıtası ile çözüme kavuşturdukları, bu doğrultuda kurum görevlilerine rüşvet verdikleri belirlendi.

Zanlıların ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde Su Kullanım Hakkı Anlaşmaları kapsamında yer alan Hidroelektrik Santral (HES) projelerine ilişkin süreçler ile ilgili kurumda irtibatlı oldukları görevlilere çıkar temin ettikleri ve piyasada bu alanda iş yapan firmalara HES projelerini satarak yolsuzluk yaptıkları tespit edildi.

Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan görevlilerin atamalarına müdahil olmaya çalıştıkları belirtilen zanlıların, gümrüklerde ithalatçı firmaların işlerinin çözüme kavuşturulması vaadi ile dolandırıcılık ve bu yolla haksız kazanç elde ettikleri de kaydedildi.

FUTBOL FEDERASYONU

Futbol Federasyonunun eski yöneticilerinden olan Recep Ö.'nün, federasyonun genel kurul toplantısı yapması için kulüplerin mahkemeye başvurması döneminde karşı dava açarak bu girişimi engellemeye çalıştığı belirtilen açıklamada, ''Söz konusu kişinin ayrıca Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu Başkan Vekilliği görevi esnasında kulüplere, yöneticileri ve futbolculara verilen disiplin cezaları ile ilgili çıkacak kararlara etki etme eylemleri ile 14 Şubat 2008 tarihinde yapılan Futbol Federasyonu başkanlık seçimini engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğu tespit edilmiştir'' denildi.

Gözaltına alınan Recep Ö, Recep Ali H, Özcan E, Adnan D, Beyhan Ş, Birgün N, Ahmet K, Gürsel S, İsmen Ç, Ahmet K, Atila Ş, Yusuf D, Süleyman B, Orkun Ö, Erkan A, Turgay Ö. ve Servet T. emniyetteki sorgularının ardından bu sabah adliyeye gönderildiler.

Gözaltına alınan kişiler ile birlikte 2 adet 9 mm çapında tabanca, 3 adet şarjör, çok sayıda mermi ile gizlilik dereceli olduğu bildirilen çok sayıda harita, belge, doküman, cep telefonlarına ait IMEI listeleri, değişik firmalara ait kaşelerin ele geçirildiği kaydedildi.

ZANLILAR, ADLİ TIP KURUMUNDA SAĞLIK KONTROLÜNDEN GEÇİRİLDİLER

Simsar operasyonu kapsamında gözaltına alınan 17 zanlı, Adli Tıp Kurumunda sağlık kontrolünden geçirildiler.

Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sabah saatlerinde Ankara Adalet Sarayına getirilen zanlılar, sağlık kontrolünün ardından, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz tarafından sorgulanacaklar.