kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Mart 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Artık menajerlik de aile içinde yapılıyor

BÜLENT İPEK - MAGAZİN
Hande Yener'den Özcan Deniz'e pek çok isim, konu para olunca kimseye güvenmiyor ve menajerliklerini profesyoneller yerine aile üyelerine yaptırıyor..
Sanatçılar albümlerini hazırlayıp, filmlerini çekerken işi mesleğin profesyonellerine bırakıyor ama iş para konusuna gelince, aile fertlerinden başkasına güvenmiyor! Sanatçıların önemli bir bölümü, işlerini profesyonel menajerler yerine aile üyelerinden birine devrediyor. Türkiye'nin en çok kazanan ve her yıl vergi listelerinde üst sıralarda yer alan şovmeni Cem Yılmaz'ın menajerliğini, yıllarca kuzeni yapmıştı. Yılmaz şimdi kendi işlerini kendisi takip ediyor. Sezen Aksu'nun kardeşi Nihat Yıldırım da kısa süre önce sanatçının işlerini devraldı.

İŞLERİ TAKİP EDİYORLAR
Nazan Öncel'in yıllardır tüm işlerini kocası Akşit Togay yürütüyor. Özcan Deniz menajerlik işlerini ağabeyi Ercan Deniz'e devretti. Hande Yener'in menajerliğini ise sevgilisi Kadir Doğulu yapıyor. Nalan menajerliğini ablası Füsun Tokyürek'e, Nez ve Lerzan Mutlu annelerine yaptırıyor. Menajerler çalıştıkları sanatçıların konser, film, dizi ve reklam gibi işlerinde görüşme yapıyor, pazarlığa oturuyor ve anlaşmaları imzalıyor. Bu işleri aile fertlerine yaptıranların çoğu iş takiplerini de kendileri üstleniyor. Kağıt üzerinde ise akrabalarının ismi bulunuyor.

YURTDIŞINDA BİR SEKTÖR
Yurtdışında menajerlik başlı başına bir sektör. Sanatçıyla ilgili birinci derecede söz sahibi olan menajerler, albümüne konulacak şarkılardan turne programına, filmlerden kimlerle görüşüleceğine ve hatta hangi mekana gidileceğine dek her şeye karar veriyor. Yurtdışında çoğu menajerin yıllık geliri, birlikte çalıştığı sanatçıdan daha yüksek. Üstelik sanatçılar menajerlerinin sözünden çıkamıyor. Yüzde 10-15 arasında komisyonla çalışan menajerler sanatçıları kendilerinden habersiz bir işe imza atarsa, yüklü miktarda tazminat kazanıyor.

Menajerliğini aile fertlerine bırakan sanatçılardan bazıları:
Sezen Aksu-kardeşi Özcan Deniz-abisi Nalan-ablası Nez-annesi Lerzan Mutlu-annesi Hande Yener-sevgilisi Kibariye-eşi Sümer Ezgü-eşi Pınar Dilşeker-abisi Nazan Öncel-kocası Sinan Özen-kardeşi Murat Göğebakan-eşi
Haberin fotoğrafları