kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Tanrıyı hissetmek için uzaya gitmeye gerek yok'

ŞULE GÜNER
Uzayda en uzun süre kalan 2'nci kadın astronot, ruhani açıdan kendisini özellikle etkileyecek bir bulguya rastlamadığını söyledi..
22 Mart 1996 tarihinde Mir Rus Uzay İstasyonu ile çıktığı yolculukla uzayda en uzun süre kalan 2'nci kadın unvanını kazanan NASA astronotu Shannon W. Lucid (64), ODTÜ'de 12-14 Mart tarihleri arasında düzenlenen Kampus Gelişim Günleri kapsamında Türkiye'ye geldi. Sıradan kimyagerken NASA'da başmühendis olan ve ardından astronot olarak uzaya yolculuk yapan Lucid, uzayda bulunmanın kendisine tarifsiz ve benzersiz hisler yaşattığını, ancak özellikle ruhani bir deneyim yaşamadığını söyledi.

'İNANÇLIYIM'
Lucid, "Ben zaten inançlı bir insanım. Tanrı ile ilgili dünyada ne hissediyorsam, uzayda da aynını hissettim. Başka bir astronot kendini Tanrı'ya daha yakın hissetmiş olabilir ama ben olağanüstü bir şey hissetmedim veya duymadım. Ayrıca Tanrı'yı hissetmek için uzaya gitmeye gerek yok" dedi. Tam 5 kez uzaya yolculuk gerçekleştiren Lucid, "İnsan vücudu o kadar muhteşem ki, uzay koşullarına zorluk çekmeden uyum sağlayabiliyor. İşte bu inanılmaz" diye konuştu. Astronot olmak için kadınerkek ayrımının söz konusu olmadığını belirten Lucid, şunları söyledi: "Aslında kimyagerim ve 3 çocuğum var. Uzayda 188 gün kaldığım zaman en yaşlı kadın astronot unvanına da sahiptim. Bu ilgi ve çabayla alakalı." 1996'da ABD Kongresi Uzay Onur Madalyası ile ödüllendirilen Lucid, kendisinin rol aldığı kısa metrajlı "Uzayı Keşfetmek: Ay ve Ötesi" isimli belgesel ile uzaya ilişkin deneyimlerini dün ODTÜ'lülerle paylaştı.