kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Euro, dolara karşı son 8 ayda % 12.3 yükseldi... Uluslararası piyasaları çalkalayan kredi pazarına ilişkin kaygıların ortaya çıktığı 23 Temmuz 2007'de Euro-dolar paritesi 1.3809 sentten işlem görürken, aradan geçen 8 ayda Euro, dolar karşısında yüzde 12.3 değer kazandı.

Euro-dolar paritesi 1.5503 sentle rekor kırdı

Euro, dün dolar karşısında tarihi seviyelerine yükseldi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) önceki gün açıkladığı ortak hareket planının işe yaramayacağı söylentileri ile dolar uluslararası para birimleri karşısında geriledi. Euro-dolar paritesi dün 1.5503 sente kadar yükselerek, rekor kırdı.

DOLAR 1.22 YTL OLDU
Euro'nun tarihi seviyelere yükselmesinde ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz indirimine devam edeceği beklentileri de etkili oldu. Dolar Türk Liraıs karşısında da hafif değer kaybederek, dün 1.22 liradan işlem gördü. Euro ise 1.8860 YTL'den kapandı. Analistler, Euro'nun dolar karşısında rekor seviyelere yükselirken, içeride Türk Lirası karşısında yatay seyrini ise ABD Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği swap operasyonu ile risk algılamasının hafif de olsa iyileşmesine ve Türkiye'ye para girişine bağladı.