kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

'Ekonomide resesyondan en son futbol sektörü etkilenir'

FATİH ATALAY
Dünya futbol ekonomisinin duayen ismi stratejist Colin Smith, "Krizler anında giyime daha az para harcayabilirsiniz, ama maçları seyretmek zorundasınız. Futbol ayakta kalır. Durgunluk tanımaz" dedi..
Spor Ekonomisi hakkında dünyanın en deneyimli isimlerinden biri olan Colin Smith, sporun resesyondan(durgunluk) en son etkilenecek sektör olduğunu belirtti. Amerikan ekonomisini etkisi altına alan resesyonun dünyadaki bütün sektörleri etkileyebileceğine değinen Smith, sporun resesyondan etkilenecek en son sektör olduğunu kaydetti. Televizyonların spor olaylarını eğlenceli olduğundan değil, insanları çekebildiğinden yayınladıklarını vurgulayan Smith, "Bunun nedeni sporun yüksek miktarda izleyici çekebilen bir sektör olması. Bir kriz anında giyime daha az para harcayabilirsiniz ama spor müsakabaların illaki izlerseniz. AIG (Amerika merkezli sigorta şirketi) geçen sene İngiltere'de spor sponsorluklarına 56.5 milyon Pound(113.5 milyon YTL) harcadı. AIG bu parayı sadece İngilizler için harcamadı. Asya'da büyümek isteyen AIG bu parayı özellikle Asyalı sporseverler için harcadı" dedi. Smith, yalnızca ABD'de, spor ekonomisinin büyüklüğünün 400 milyar dolara ulaştığını, bu kadar büyük bir ekonomi söz konusu olduğunda da kurum ve markaların bundan uzak kalamadıklarını söyledi.

GELİRLER EŞİT DAĞITILMALI
Smith, Türk futbolunun gelişmesi için toplam gelirlerin 'Avrupa stili kulüpler' şeklinde nitelendirdiği Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş dışında diğer kulüplere eşit bir şekilde paylaştırılması gerektiğinin altını çizdi. Bu sayede rekabet düzeyinin artacağına değinen Smith, "Son 10 senenin şampiyonlarına baktım. Topu topu 3 takım. Eğer zirveye oynayan takımların sayısı 3'ten 6-7'ye çıkarsa Türk futbolu kazanır. Bu o kadar kolay değil ama bu işin anahtarı da bu. Gelir havuzunun bütün kulüplere eşit dağıtılması ve kulüplerin gelirlerinin artırılmasında yarar var. Fakat Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler içinde gelirlerin eşit dağıtılmaması normal" diye konuştu.

FİNANSAL BAŞARI LAZIM
Fenerbahçe'nin bu sene Şampiyonlar Ligi şampiyonu olsa bile aynı zamanda finansal verilerini de düzeltmesi gerektiğini belirten Smith, Galatasaray'ın 2000 yılında UEFA şampiyonu olduktan sonra hem finansal hem de sportif anlamdaki düşüşünü "Futbolda sportif başarıyla finansal anlamdaki düzelme aynı anda olmayabiliyor" şeklinde nitelendirdi.