kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Mart 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Brahms ve Rachmaninoff'ın notaları Diyarbakır'daki anneler için yankılanacak

SABAH İNTERNET
Yeni Haber
Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAP Vakfı), Diyarbakır'da yürüttüğü "Güvenli Annelik Programı"na destek kapsamında iki ünlü sanatçıyı ağırlıyor.

Şef Alexander Rudin ile Piyanist Ivan Rudin İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasıyla birlikte özel bir konserde yer alacak.

Ev sahipliğini TAP Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Caroline Koç ile Yönetim Kurulu Üyesi Dalia Garih'in yaptığı konserde Rachmaninoff'un 2. Piyano Konçertosu ile Brahms'ın 1. Senfonisi seslendirilecek.

Konser gelirleri TAP Vakfı'nın yürüttüğü Güvenli Annelik Programı'nda kullanılacak. 2004 yılında başlatılan Güvenli Annelik Programı'nda Sağlık Bakanlığı ile birlikte anne adayları ve lohusa dönemindeki anneler bilinçlendiriliyor ve sağlık kontrollerinden geçmeleri sağlanıyor. Önce İstanbul'da, ardından Düzce'de ve Diyarbakır'da başlatılan "Güvenli Annelik Programı" bu güne kadar 50 bin anneye hamilelik ve lohusa dönemlerinde ulaştı.

Yalnızca Diyarbakır'da binden fazla hiç sağlık kontrolüne gitmemiş anne adayı bilinçlendirildi, sağlık kontrollerinden geçti. Program çerçevesinde başlatılan "Dikkat Bebek Var" kampanyasıyla da Türkiye'de 500 bin hamilelik çağında olan genç anne adaylarının bilinçlendirildi. Diyarbakır'ın ardından bu yıl Trabzon ve Giresun'da başlatılacak program, 2009'da Erzurum, Kars, Van, Mersin'de; 2010 yılında ise Adıyaman, Ordu, Erzincan, Şanlıurfa'da hayata geçirilecek.