kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
NAZLI ILICAK

Kaçırılan fırsatlar

KAÇ zamandır elimde İrfan Ülkü'nün kaleme aldığı "Büyük Oyundaki Türk, Enver Altaylı" kitabı var. Bugüne kadar gizli kalmış pek çok bilgi veriyor. Türkiye'nin ne büyük fırsatlar kaçırdığını anlamak için bunlardan sadece ikisine değinmek isterim.
1) Sovyet Rusya çöktükten ve Kazakistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra, Türkiye'nin Baykonur Uzay Üssü'nü kiralaması söz konusu olmuştu. Bu fırsat, Enver Altaylı'nın tabiriyle "basiretsiz politikacılar" yüzünden kaçırıldı. Oysa, Baykonur Uzay Üssü sayesinde Türkiye uydu teknolojisine
sahip olacaktı; aynı ABD gibi, istihbarat sahasında büyük mesafe kaydedecekti. Bugün ABD'de merkez karargâh, arzu ettiği takdirde, cephedeki bir erle dahi irtibat kurabiliyor ve konuşabiliyor. Ayrıca, Akdeniz'deki bir uçak gemisinden fırlatılan herhangi bir füzeyi yönlendirerek, hedefin tam üzerine gönderebiliyor.
Kitabı okuyunca, "vah vah" demekten kendimi alamadım. Çünkü o zaman, Amerika'ya mahkûm kalmayacaktık.
2) Kaçırılan bir diğer fırsat da, Türkmen gazıyla ilgili. Türkmen gazını, Hazar, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Akdeniz'e taşıyabilseydik, hem Türkmenistan, kendisini, Rusya'ya karşı daha bağımsız hissedecek, hem de doğalgaz maliyetimiz düşecekti. Maalesef, Türkmen gazını, Mavi Akım kanalıyla Rusya'dan daha pahalıya aldık.
Enver Altaylı bütün bildiklerini açıklamıyor. Ama açıkladıkları bile, gizli kalmış pek çok olayı meydana çıkarıyor.