kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Mart 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
1226 Son seçimlerle McCain partisinin adaylığı için gereken 1191 delege sayısını aştı, adaylığı kaptı...

McCain kesin aday Hillary ipten döndü

ABD'de 4 eyalette ön seçim sonrası başkanlık yarışındaki bir isim kesinleşti: Vietnam gazisi Cumhuriyetçi Senatör McCain... Anketlerde geride kalan Demokrat Hillary ise 3 zafer aldı..
Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesi dün 4 eyalette, yarışı en azından bir cephede bitiren sonuçlar çıktı... Cumhuriyetçi Parti'nin adayı, Senatör John McCain oldu. Yarışta açık ara farkla önde giden McCain, kalan tek rakibi Mike Huckabee'yi Texas, Ohio, Vermont ve Rhode Island eyaletlerinde yendi. Delege sayısını 1226'ya çıkardı, gereken 1191 delege sayısını geçerek partisinin başkan adaylığını garantiledi. Bu sonuçla Huckabee yenilgiyi kabul ettiğini ve yarıştan çekildiğini açıkladı. Bundan sonra bütün çabasını, McCain'in ABD başkanı seçilmesi için harcayacağını belirtti.

'OBAMA İLE GİRERİM AMA...'
Demokrat Parti'de ise ön seçimlerin sonuçları, yarışın en azından yaza kadar başa baş süreceği ve kesin adayın birkaç ay daha öne çıkamayacağını gösterdi. Anketlerde birkaç puanla da olsa önde görünen siyahi Senatör Barack Obama, Senatör Hillary Clinton'a "ölümcül darbeyi" vuramadı. Üst üste 11 ön seçimi kazanarak inanılmaz bir rüzgar yakalayan Obama, dört eyaletten ancak birini alabildi. Teksas, Ohio ve Rhode Island'da kazanan Hillary, yarıştan kopacağı yönündeki baskı ve yorumlara zaferle yanıt vermiş oldu. Ancak üç zafer de onu delege sayısında öne geçirmeye yetmedi. Sadece Vermont'ta yarışın galibi olan Obama delege liderliğini sürdürdü. 4 eyaleti kaybetmesi halinde yarışı bırakması yönünde partililerden baskı alan Hillary doping etkisiyle güven tazeledi. Bir soru üzerine "Kendisi başkan, Obama yardımcısı adayı olursa" seçime rakibi Obama'yla birlikte katılabileceğini söyledi.
Haberin fotoğrafları