kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mart 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

TÜSİAD: Ekonomi kaygı verici

Yeni Haber
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ, "Enflasyon rakamları endişe verici, iş dünyası olarak son ekonomideki göstergeleri kaygıyla izliyoruz. Burada amacımız karamsar bir tablo çizmek, bir felaket tellallığı yapmak değil. Ancak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak ekonomideki gidişatın istediğimiz gibi gitmediğine, iş dünyası olarak bir sıkıntının olduğuna da vurgu yapmak ve bu konuda da uyarı yapmakta görevim" dedi.

Son enflasyon verilerinin de istihdamla ilgili göstergelerin de son derece kaygı verici olduğunu vurgulayan Yalçındağ, "Türkiye uzun süredir söylediğimiz ve 2007'de yoğun gündem nedeniyle yapamadığımız yapısal reformları bir an önce yapmalı, 2008'de ekonomideki beklenti yönetimini de büyük bir maharetle yapmalıyız ki 2009'u da içine alan yüksek büyüme hızlarını yeniden yakalayalım" diye konuştu.


Arzuhan Yalçındağ, "Bugün itibariyle kaygıyla izliyoruz. İç pazarda daralma var, işsizliğe çare bulunamıyor, büyüme daralıyor, enflasyona dikkatlice eğilmek lazım" dedi. Yalçındağ, "Biraz endişe ile yaklaşıp, rehavet içinde değil. Biz çok iyi şeyler başardık, onun için 'iyi gidiyoruz' rehaveti içinde değil, aksine tüm dünyada olan dalgalanmayı kötü gidişatı göz önünde bulundurarak daha dikkatli, ekonomiye odaklanmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.


Yalçındağ, enflasyon için Merkez Bankası'nın bağımsızlığının önemli olduğunu vurgulayarak, "Psikoloji yönetimi önemli; 'Biz ekonomiye sahibiz, yapıyoruz' diye. Evet biz acil eylem planı açıklıyoruz ama orada somut tarihlerin olması gerekiyor" dedi.


TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ, aşırı yüksek çıkan Şubat ayı enflasyon verilerini değerlendirirken iş dünyası olarak ekonomideki göstergeleri "kaygı verici ve ürkütücü" bulduklarını söyledi. Yalçındağ, 2007 yılında gerçekleştirilemeyen yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurgularken, bu değerlendirmesinin "felaket telalığı" ya da "karamsar tablo" çizmek şeklinde algılanmaması gerektiğini ifade etti.

(ANKA)