kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mart 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İki dinin temsilcileri Vatikan’da buluşuyor

YASEMİN TAŞKIN
Papa'nın Dinlerarası Diyalog Konseyi'nin başına atadığı Kardinal ile Müslüman temsilciler görüşecek. Türkiye'den Prof. Kalın'ın katılacağı toplantıda, yazın yapılacak zirve ele alınacak..
İki yıl önce Papa 16'ncı Benedict'in İslam'ı hedef alan açıklamaları sonrası yaşanan gerilim, yerini diyalog toplantılarına bırakıyor... 12 Eylül 2006'da Almanya ziyaretinde söylediği "Hz. Muhammed'in insanlığa getirmiş olduğu yeni hiçbir şey yok; yalnızca şer ve insanlık dışı şeyler" sözleriyle çıkan kriz sonrası Ürdün'ün başlattığı Hıristiyanlık ve İslam arası diyalog adımında bugün önemli bir dönemeç aşılacak. Ürdün Kraliyet Akademisi ve Ürdün Prensi Hasan'ın girişimiyle geçtiğimiz 13 Ekim'de 138 Müslüman din adamının Papa'ya yazdığı "karşılıklı anlayış ve işbirliği" öneren mektup sonrası bugün ilk büyük buluşma gerçekleşiyor. İtalya'nın başkenti Roma'da Müslüman ülkelerden 12 kişi, Vatikan'da Papa'nın özel temsilcisiyle buluşacak. Taraflar, bu yaz yapılması planlanan "Vatikan-İslam Zirvesi" için ön hazırlıkları ele alacak.

'SORUNU BİRLİKTE ÇÖZELİM'
Müslüman temsilcileri, Papa ve Müslüman dünyasının dini liderlerini bir araya getirecek zirve öncesi Papalık Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Tauran ağırlayacak. Türkiye'den Prof. Dr. İbrahim Kalın'ın katıldığı iki gün sürecek buluşmada yaza yapılacak önemli zirvenin tarih, yer ve katılımcıları belirlenecek. İtalyan İslam Topluluğu (CO.RE.I.S) Başkan Yardımcısı Yahya S. Y. Pallavicini "Papa ile birlikte, insanoğlunun karşı karşıya kaldığı sorunları çözmek için uğraşmalıyız" dedi. Vatikan- İslam Zirvesi'nde teröre karşı ortak bakış açısı, gelecek nesillerin eğitimi, laiklik gibi konuların ele alınacağını da belirtti. Kardinal Tauran'la buluşmaya Müslüman temsilciler olarak Abdül Hekim Murad Winter (İngiltere), Arif Ali Nayed, (Müslüman delegasyonu sözcüsü), Sergio Y. S. Pallavicini, Dr. İbrahim Kalın (Türkiye), Sohail Nakhooda (Ürdün) katılıyor.