kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Mart 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Hayat kurtaran bariyerler

Yeni Haber
"Hayat kurtaran bariyer' adı verilen 'New jersey' bariyerleri Türkiye'de ilk defa Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent yollarına döşeniyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Amerika'da keşfedilen ve Avrupa ülkelerinde de kullanılan sistemin Türkiye'de ilk defa Büyükşehir Belediyesi, Belbeton tesislerinde üretilerek kullanılmaya başlandığı belirtildi. İçerisinde beton ve özel bir karışım olan ve özel kilit sistemiyle birbirlerine bağlı olan bariyerlerin çarpma anında sürati yüzde 30 oranında azaltarak, kazalardaki hasar oranını yüzde 80, ölüm oranını da yüzde 60 azalttığı kaydedildi. Açıklamada, 'New Jersey' bariyerlerinin Esenboğa Yolu, Kuğulu alt geçitleri, Çetin Emeç Caddesi'nde bulunan alt geçitler ve çevresi ile Başkent'in en büyük ana alterleri olan Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu ve Konya Yolu'nun orta refüjleri olmak üzere 45 kilometreye ulaştığı ve ihtiyaç duyulan diğer bölgelerde de döşenmeye devam edeceği bildirildi.

Bariyerler sayesinde araçların takla atmasının ve ters yöne geçmesinin önlendiği, ağaçların korunduğu, elektrik direklerine çarpmaların engellenerek, kazalardaki hasarların minimuma indirildiği kaydedildiği açıklamada, ayrıca bariyerlerin üzerine monte edilen reflektörler sayesinde de araçların gece ve sisli havalarda yol güzergahını bulabildiklerini, sürücülerin daha dikkatli davrandıkları belirtildi.

(ANKA)