kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

CHP'den operasyonun bitirilmesine tepki

Yeni Haber
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Kuzey Irak'a kara harekatının bitirilmesi konusunda Başbakan Erdoğan'ın kamuoyuna açıklama yapması gerektiğini belirterek, ABD'li yetkililerden dün gelen açıklamaları hatırlattı ve "ABD'nin güdümünde Kuzey Irak'a girdik, aynı doğrultuda da çıktık demektir. Bunu Türk dış politikası açısından doğru bulmuyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine, Kuzey Irak'a düzenlenen kara harekatının sonlandırılmasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, ''Bu sorunun ilk muhatabının Sayın Başbakan olması lazım. Eğer Sayın Başbakan şu ana kadar susuyorsa suskunluğunun nedenini de öğrenmemiz lazım'' dedi.

ABD'li yetkililerin Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "ABD'li yetkililerin Türkiye'ye geldiğini, çeşitli çevrelerle konuştuğunu, yetkililerin de 'Afganistan'dan henüz ABD'nin çekilmediğini, onlar çekilirse biz de çekiliriz'' dediklerini basında okuduk. Eğer Sayın Başbakan niçin geri çekildiğimizi kamuoyuna doyurucu bir şekilde açıklarsa biz de öğrenmiş oluruz. Ama bu çekilme ABD'nin telkini ile olmuşsa, ABD'nin güdümünde Kuzey Irak'a girdik, onların isteği üzerine de çıkıyoruz demektir'' diye konuştu. Kılıçdaroğlu, bunu Türk dış politikası açısından doğru bulmadığını söyledi.

(ANKA)