kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Şubat 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Dolar yıkıldı, altın-petrol rekor kırdı

FURKAN ALP
İLİŞKİLİ HABERLER
Dolar yıkıldı, altın-petrol rekor kırdı
Dolar
Euro-dolar paritesi 1.5118 sent ile tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Dolardaki kaybın sebebi ise faizde indirim beklentisiydi.

Altın
Doların yerlere serilmesi yatırımcıyı yine altına yöneltti. Yükselen enflasyondan da korunmak isteyenler altını 963 $'a çıkardı.

Petrol
Durgunluk ortamında enflasyonda artış yaşanması yatırımcıyı ürküttü. Petrol fiyatları 102 doları geçip yeni bir rekor kırdı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ile dün rekor üstüne rekor kırılan uluslararası piyasalarda, petrol, altın ve Euro tarihi seviyelerine yükseldi. Fed yetkililerinin önceki gün ABD'de açıklanan üretici fiyat endeksinin son 26 yılın en yüksek seviyesine yükselmesine rağmen "Öncelik enflasyonda değil, büyümeye odaklandık" açıklamaları ile dolar uluslararası para birimleri karşısında değer kaybetti. Euro-dolar paritesi 1.5118 sente kadar yükselerek rekor kırarken, stagflasyon (durgunluk içinde enflasyon artışı) korkuları ile dün ABD ham petrolü 102.08 dolara kadar yükselirken, Brent tipi petrol ise 101.50 dolara kadar tırmanarak tarihinin en yüksek seviyelerini test etti. Doların hızlı değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki rekoru takip eden altın fiyatları ise dün 963.60 dolar ile rekorunu yeniledi. Önceki gün Almanya'da tüketici güven endeksinin şubat ayında da arttığı açıklaması ile 1.49 seviyelerine doğru hareketlenen Euro, dolar karşısında değer kazanmaya dün de devam etti. ABD Merkez Bankası'nın geçtiğimiz eylül ayından beri faiz oranlarını 2.25 puan düşürerek, faizleri yüzde 3'e geri çekmesi ardından ABD ekonomisinde durgunluk endişelerinin artması yeni faiz indirimleri için kapıyı araladı. Fed yetkililerinin yaptığı açıklamalarda 'enflasyon risk ancak büyüme bizim için öncelikli' mesajları ardından Fed'in 18 martta yapacağı faiz toplantısında bankanın yarım puanlık faiz indirimi yapacağına ihtimal verenlerin oranı yüzde 88'e yükselirken, doların uluslararası para birimleri karşısında gerilemesi de hız kazandı.