kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Şubat 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Bakire anneler artıyor

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
Hiç seks yapmamasına karşın tüp bebek yöntemiyle hamile kalan bakire annelerin sayısı giderek artıyor. Sezaryenle hamile kalan kadınlar kızlık zarlarını anne olunca da koruyor. Dr. Cem Keçe, "Normal doğum bile vajinismusa çare olmuyor" diye konuşuyor ..
İLİŞKİLİ HABERLER
Bakire anneler artıyor
Cinsel Terapist ve Evlilik Terapisti Cinsel Tıp Enstitüsü Genel Başkanı Dr. Cem Keçe kadınların en büyük korkularından biri olan 'ilk gece korkusu'yla ilgili sizlerden gelen e-mailleri yanıtladı:

ARTIK ÇOCUK İSTİYORUM

* Eşim vajinismus ancak öyle olduğunu kabul etmek istemiyor. Onu yıllardır bir türlü doktora götüremedim. Artık çocuk sahibi olmak istiyorum. Eşimi seviyorum ve çocuğumun ondan olmasını arzu ediyorum. Ne yapabilirim? K.U./Mardin

Uzun yıllar vajinismus sorunu yaşayan çiftlerde çocuk sahibi olma isteği, başarılı bir cinsel ilişki yaşama isteği kadar yoğundur. Tüp bebek yöntemiyle anne olan vajinismuslu kadınların sayısı artıyor. Ancak biz sorunu tamamen çözmeden, hastalara bunu önermekte tereddüt yaşıyoruz. Bu anne adaylarının çoğu normal doğumdan korkup sezaryen yaptırıyor ve sorun sürüp gidiyor. Tedavi süresi, iyi ilişkileri olan ve motive edilmiş çiftlerde genellikle çok kısa. Ancak sürekli çatışan ve işbirliği yapamayan çiftlerde tedavi süresi biraz daha uzun oluyor.

TEDAVİSİ CİNSEL TERAPİ

* 13 yıllık evliyim. Vajinismus hastalığımdan dolayı eşimle cinsel ilişkiye giremedik. Defalarca doktora gittik fakat hiçbir bir sonuç alamadık. Hekimlere karşı güvensizleştik. Gitmediğimiz hacı, hoca ve medyum da kalmadı. Çocuk sahibi olmak istiyoruz. Sizce ne yapmalıyız? G.T./Antalya

Çaresizliğe düşen insanların bilim dışı çözümler araması sık rastlanan bir durumdur. Daha önceki tedavi denemelerinizin başarısız olması, sizin hekimlere olan güveninizi bir hayli azaltmış. Tek seanslık tedaviler hakkında medyadan duyduklarınızı kafanıza takmayın. Tek seanslık mekanik çözümler, gelecekte başka sıkıntılara yol açmaktadır. Vajinismusun tedavisi; 6-12 seans arasında değişen cinsel terapidir. Bundan önce bebek sahibi olmayı düşünmeyin. Yardımcı üreme tekniklerini bu sorunu çözmeden önermem. Her geçen gün bakire annelerin sayısı artıyor ve onlar, bu sorunlarıyla anne oluyorlar. Siz onlardan olmak zorunda değilsiniz; tedavi olun.

EYVAH HAMİLEYİM!

* Eşimle hiç cinsel ilişkiye giremedik çünkü ben her seferinde kasılıyorum. Eşimi seviyorum, bir şekilde seks hayatımız var ve ben hamile kalmışım. Bunu ona nasıl açıklarım. Ya onu aldattığımı düşünürse? Bu hamilelik nasıl oldu? Doğum beni bu hastalıktan kurtarır mı? M.Y./Bursa

Vajinismus, kadınların hamile kalmasına engel değil. Bu hastalığa yakalanan kadınların yüzde 8'i zaten spermin vajinaya kaçması nedeniyle hamile kalıyor. Normal doğum yapsanız bile, daha sonra hastalığınız devam eder. Jinekoloğunuz doğum sırasında bunun geçebileceğini söylese bile, bu mümkün olmayabilir. Vajinismusun tedavisi basittir. Hamileyken de tedavi olabilirsiniz.

YAPAY DÖLLENME ÇARE Mİ?

* 13 yıllık evliyim. Eşimle cinsel ilişkiye giremiyoruz. Eşim yıllarca beni suçladı, hiç destek olmadı, tedavi olabileceğimize inanmadı. Onunla bir şekilde beraber oluyoruz. Ama eşimin erken boşalma sorunu yüzünden beraberliğimiz uzun sürmüyor. Şu anda evliliğimiz bitme noktasında. Yapay döllenme ile çocuk sahibi olmak istiyorum. Ne yapabilirim? E.T./İzmir

Yapay döllenme kadınlar tarafından memnuniyetle karşılanan bir öneri olabilir. Ancak çiftin tatminiyle iyileşmesinin amaçlandığı bir tedavide, eşin bu konudaki istekleri de göz önüne alınmalıdır. Çiftin kendini vajinismus hakkında bilgilendirmesi, vajinismusun üstesinden gelebilmenin en temel şartıdır. Vajinismusun ne olduğuna ve neden ortaya çıktığına ilişkin doğru bir anlayış, cinsel hayatın yeniden düzenlenme sürecine yardımcı olacaktır. Korku, yorgunluk ve umutsuzluk hastayı vajinasından vurmuştur. Ayrıca erken boşalma, erkeklerde en sık görülen ve kolaylıkla tedavi edebildiğimiz bir cinsel işlev bozukluğudur. Rahat olun; eşinizle birlikte katılacağınız cinsel terapi seanslarında bu sorunu da kolaylıkla halledilirsiniz.
Haberin fotoğrafları