kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Şubat 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Utandıran gaz sancısının doğal ilacı nane çayı

Dr. Ece Hattat
Aylardır çok yoğun bir şekilde gaz sorunu yaşıyorum. Çektiğim sancılar bir tarafa, insan içine çıkmaktan bile utanıyorum. Sizce ne yapabilirim? Arzu Can/Rize

Gaz sorunuyla mücadele edenlerin sayısı hızla artıyor. Gaz üretiminin aslında doğal bir vücut fonksiyonu olduğunu bilmelisiniz. Bir şey yiyipiçtiğinizde, bilmeden yuttuğunuz hava bile gaza neden olabiliyor. Kalın bağırsakta yaşayan ve ince bağırsakta sindirilemeyen karbonhidratları fermente eden bakteriler de gaz oluşturuyor.

HIZLI YEMEK TETİKLİYOR
Meyve-sebze, tam tahıllar ve baklagiller gibi sağlıklı yiyecekler lif yönünden zengin olduklarından gaz üretimini diğer besinlere göre daha fazla tetikliyor. Ayrıca hızlı, sinirli, aceleyle yenen yemekler, sakız çiğnemek ve bazı ilaçlar da gaz sorununu arttırıyor. Uzmanlar günde 6-20 kere arası gaz çıkarmanın sağlıklı olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir şekilde gaz çıkaramayan kişilerde ise, kramp şeklinde karın ağrıları ve karında şişkinlik hissi meydana geliyor. Peki ne yapacaksınız? Aşağıdaki öneriler gaz sorunundan şikayetçi olanlar için:

ÇÖZÜM İÇİN
Bence işe öncelikle sizde gaz sorunu yaratan yiyeceklerin neler olduğunu araştırarak başlayın. Bir beslenme günlüğü tutarak yediğinizde sizi rahatsız eden yiyecekleri kaydetmeniz, sonra da bu yiyeceklerden kaçınmanız faydalıdır. Fasulye, soğan, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, kabak, baklagiller, enginar, armut, elma, şeftali, erik, yumurta, şekersiz sakızlar, tam tahıllı ekmek, bira, soda, süt ve dondurma gaz yapma olasılığı olan yiyeceklerdir. Kızartılmış, yağlı yiyecekler de mide boşalmasını geciktirip, doluluk hissinizi arttıracaktır. Bir süre yüksek lif içeren yiyeceklerden uzak durun. Bunları beslenmenize yavaş yavaş, haftalar içinde ekleyin. Sütün içindeki laktoza hassassanız veya buğdayda bulunan glutene alerjikseniz aşırı gazınız olabilir. Düşük laktozlu süt ürünleri ve yoğurt tüketin. Eğer gaz şikayetleriniz devam ederse, süt ürünlerini beslenmenizden tamamen çıkarmanız da gerekebilir. Aynı şekilde gluten alerjiniz varsa buğdaydan da kaçınmalısınız. Bu önerilere küçük porsiyonlar halinde yemek yemeyi, yediklerinizi iyice çiğnemeyi de ekleyin. Heyecanlı, sinirli ve aceleyle değil; yavaş, keyifli, rahat bir şekilde yemek yemeyi alışkanlık haline getirin. Sakız çiğnemekten, sert şekerlemelerden ve içeceklerinizde kamış kullanmaktan kaçının. Sorbitol ve mannitol gibi yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Bunlarla birlikte sigara içmemek ve düzenli egzersiz yapmak da gaz probleminize iyi gelecektir.

BENCE...
Gaz sorununuz için doğal bir çözüm arıyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Nane yağı içindeki mentol'un spazm çözücü etkisi olduğundan sindirim sisteminizdeki yumuşak kasları rahatlatacaktır. Reflü sorununuz varsa nane çayı yerine papatya çayı da deneyebilirsiniz. Yiyeceklerinizi lezzetlendirmek için zerdeçal, zencefil ve rezene kullanmanız da şişkinliğinizi azaltacaktır. Probiyotikler kalın bağırsakta yaşayan dost bakterilerdir. Bu bakterileri içeren yoğurt veya kapsüller, kalın bağırsakta gaz üretimi yapan bakterileri sınırlayıp gazla mücadenize yardımcı olacaktır. Tüm bu önerilere rağmen gaz sorununuz devam ediyorsa, mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Gaz sorununun daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini bilmelisiniz. Reflü sorunu, divertikülit, crohn ile ülseratif kolit gibi enflamatuar hastalıklarda gaz sorunu altta yatan hastalığa işaret edebiliyor.

Sağlığınız ve güzelliğinizle ilgili sorularınızı ve merak ettiğiniz her şeyi 'saglik@sabah.com.tr' adlı mail adresine yazabilirsiniz. Dr. Ece Hattat sorularınızı, bu köşede sizin için yanıtlayacak.