kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ziraat Bankası 2500 personel alacak

Yeni Haber
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası'nın 2 bin 500 personel açığı bulunduğunu ve bu yıldan itibaren bu eksikliği gidermeye çalışacaklarını bildirdi...
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankanın geçen yılki net karının 2 milyar 351 milyon YTL düzeyinde gerçekleştiğini belirterek, ''son 4 yıldır, sektörde en yüksek karı elde eden banka olma özelliğini koruyoruz'' dedi.

Çağlar, Ziraat Bankası'nın 2007 faaliyetleri ve bu yılki programı hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği basın toplantısında, bu yıl tarımsal orta ve büyük boy işletmelere kredi vermeye başlayacaklarını, bu amaçla tarımsal, kurumsal şubeler kuracaklarını bildirdi.

Türkiye'deki bankalarda 73 milyon hesap bulunduğunu belirten Çağlar, bunun 31 milyonunun Ziraat Bankasında olduğuna dikkatİ çekerek, ''hedefimiz herkesi Ziraat Bankasında hesap sahibi yapmak'' dedi.

Son 4 yılda sektörün ortalama yüzde 2,4 karla çalışırken, Ziraat Bankası'nda bunun yüzde 3 olduğuna işaret eden Çağlar, öz kaynak karlılığında ise bu oranın yüzde 35'e ulaştığını belirtti.

Bankacılık sektörünün genel giderlerinin 2002-2007 döneminde 9,8 milyar YTL'den 17,4 milyar YTL'ye yükseldiğini kaydeden Çağlar, Ziraat Bankası'nın bu dönemdeki giderlerinin ise 1,6 milyar YTL'den 1,4 milyar YTL'ye indiğini söyledi.

Bankanın 2 bin 500 personel açığı bulunduğunu ve bu yıldan itibaren bu eksikliği gidermeye çalışacaklarını bildiren Çağlar, bir soru üzerine, İstanbul'a taşınmakla personel açığı arasında bir bağlantı olmadığını söyledi.

Banka tarafından kurulan bankacılık okulunda personelin büyük bölümünün eğitildiğini belirten Çağlar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yetişmiş bankacı eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla da GAP Bankacılık Okulu kurulduğunu hatırlattı.

Ziraat Bankası'nın halen 17 ülkede 49 noktada faaliyet gösterdiğini, Türk işadamlarının gittiği her yerde, onlarla birlikte olmak istediklerini ifade eden Çağlar, Bağdat şubesinin bir ay önce faaliyete geçtiğini hatırlattı.

Yunanistan'da da yerel otoritelerden alınması gereken izinlerin geçen hafta tamamlandığını bildiren Çağlar, Atina ve Gümülcine'deki şubelerinin 2-3 ay içinde faaliyete geçebileceğini açıkladı.

AA