kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Şubat 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Genelkurmay, önceki gece başlayan kara harekâtının görüntülerini internet sitesinden yayımladı. Sayfadaki diğer görüntüler arşivden alınmıştır...

İlk temas: 44 terörist öldürüldü

TSK 10 bin Mehmetçik ile sınır ötesine geçti. Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar ve helikopterlerle PKK hedefleri vurulurken, dün çıkan çatışmada 44 terörist öldürüldü, 5 asker şehit oldu..
Türkiye'nin PKK'yla uzun yıllardır sürdürdüğü mücadele, binlerce askerin Kuzey Irak'a kara harekâtıyla yeni bir aşamaya girdi. Yetki tezkeresinin geçmesinden sonra 2.5 aylık süre içinde 5 hava operasyonuyla terör kamplarını yerle bir eden TSK; "kışın kara operasyonu yapılamaz" beklentisini boşa çıkararak operasyonu başlattı. Genelkurmay, dün teröristlerle çıkan çatışmada 5 askerin şehit düştüğünü, 44 teröristin de öldürüldüğünü bildirdi. Kara harekâtı için düğmeye önceki gün MGK toplantısı sonrası basıldı. 10 bin asker, Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine doğru ilerlerken, havadan da jetler PKK'ya bomba yağdırdı. K. Irak'a giren askerlerden 3 bininin Özel Kuvvetler'e bağlı olduğu belirtildi.

ÖNCE HAVADAN SONRA KARADAN
Operasyon önce havadan başladı. Türk savaş uçakları F-4 ve ve F-16'lar önceki gün 10.00-18.00 saatleri arasında Kuzey Irak'ı önce havadan bombaladı. Duhok Amedi bölgesinde 4 köprü yerle bir edilerek PKK'nın lojistik imkânları kesildi, militanların geçişi engellendi. Hava operasyonu sırasında hedefler uzun menzilli silahlar ve savaş uçakları tarafından vuruldu. MGK'nın tamamlanması ve "TSK tarafından terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi operasyonlara gerek görüldükçe devam edileceği vurgulanmıştır" açıklaması yapılmasının ardından kara birlikleri Irak sınırını geçmeye başladı.

GEÇİCİ GÜVENLİK BÖLGESİ OLUŞTURULDU
Hava Kuvvetleri tarafından desteklenen kara operasyonu önceki gün 19.00'da başladı. ABD ile kasım ayında başlayan istihbarat paylaşımının ardından Türk askeri Kuzey Irak'taki Zap -Avaşin- Hakurk hattında ilerlemeye başladı. Türk askeri Kuzey Irak'ta ilk etapta 10 km. ilerledi. PKK'nın kamplarının çevresinde "geçici güvenlik bölgesi" oluşturuldu. Bu sırada Cobra helikopterleri de PKK hedeflerine havadan bomba yağdırdı. TSK'nın Kuzey Irak'ta ne kadar ilerleyeceği operasyon devam ettiği için açıklanmadı.

KOMUTANLAR EVE GİTMEDİ
Operasyonu Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt ve 2. Başkan Ergin Saygun Genelkurmay'daki Harekât Merkezi'nden izledi. Komutanlar gece boyunca evlerine gitmedi. Operasyon öncesinde de bölgede izinler kaldırıldı. Türk askeri sınırı geçmeden önce muharebe irtibatları ve angajman kuralları ise ABD ile belirlendi. ABD Genelkurmay 2. Başkanı James Cartwright'ın 13 Şubat'taki 6 saat süren ziyaretinde karar alındı, MGK'nın ardından uygulamaya geçirildi.

EN KISA SÜREDE YURTİÇİNE DÖNÜLECEK
Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün sabah saatlerinde kara harekâtını internet sitesinden duyurdu. Açıklamada, "TSK, planlanan hedeflere ulaşılmasından sonra en kısa zamanda yurtiçine dönecektir" denildi. TSK'nın bölgeye asker sevkıyatı devam ederken operasyonunun süresinin ise haftalarla sınırlı olması bekleniyor. 10 bini aşkın askerle sınırı geçen TSK'nın geri dönüşünün de kaç kilometre ilerleyeceğine ve ne kadar süreyle kalacağına bağlı olduğu belirtildi.

HEDEFLERE YOĞUN VE ETKİLİ ATEŞ
Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün geç saatlerde yapılan açıklamada da bölgede tespit edilen terör örgütlerine ait hedeflerin havadan ve karadan yoğun ve etkili ateş altında tutulduğu, doğal ve yapay birçok tesisin kullanılmaz hale getirildiği belirtildi. Açıklamada dün çıkan çatışmada toplam 44 teröristin öldürüldüğü, 5 askerin şehit olduğu kaydedildi.
Haberin fotoğrafları