kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Şubat 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Merkezlere araçla girmek isteyen bedelini ödeyecek

Hasan ERŞAN SABAH
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, kentteki metro yatırımlarının bitmesiyle belli başlı merkezlere özel araçlarıyla girmek isteyenlerden ufak bir bedel alınacağını açıkladı..
Londra ve Tokyo'da olduğu gibi İstanbul'da da şehir merkezlerine araç girişi paralı olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da kentte metro yatırımlarının bitmesinin ardından özel araçlarıyla belli merkezlerden geçenlerden ufak bir bedel alınacağını açıkladı. Topbaş, "İstanbul'la ilgili ileride yetki verildiği takdirde kenti belirli bölgelere ayırmak istiyoruz. İstanbul'u ayırmayı planladığımız bölgeleri henüz belirlemedik. Buradaki amaç, trafiğin en çok yoğun olduğu saatlerde belirlenen bölgelere araçlarıyla gitmek isteyenlerin çok büyük rakamlar değil ama ufak da olsa bir bedel ödemesi. Ticaret ve esnaf odalarımızla birlikte bu ücreti gelecekte belirleyeceğiz. Ama çok büyük bir rakam olmayacak. Bu uygulamada maksat, sabah ve akşam saatlerinde yoğun bölgeleri mecbur olan vatandaşlar kullansın, oradan geçmek isteyenlerse başka yollar kullansın. Bunu yaparken de toplu taşıma sistemlerinin yaygınlaştırılması gerekiyor. Vatandaşa alternatif olarak toplu taşıma sistemlerini sunacağız ki vatandaş trafiğin yoğun olduğu bölgeye aracını kullanarak değil toplu ulaşımla gideyim desin" diye konuştu.

TRAFİK SONA ERECEK
Topbaş, kent içinde yapılan otoparklara da değinerek, "450 bin araçlık otopark alanı planladık. 37 bin 500 araçlık kısmının ihalesini yaptık. 180 binlik araçlık olanı transfer merkezi ve yap işlet devret sistemiyle ikinci paket olarak önümüzdeki günlerde başlayacak. Hedeflediğimiz otopark devreye girince vatandaş aracını park ederek toplu taşıma sistemlerini kullanabilecek. Trafiğin yoğun olduğu bölgeye girmeyecek" dedi. Trafikte denetime de talip olduklarını belirten Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: "2008 sonuyla İkitelli Olimpiyat Stadı Hattımız gibi metro yatırımlarımız devreye girecek. 2012'de İstanbul ulaşımda ciddi rahatlama yaşayacak. E-5 üzerinde metrobüsle birlikte gelen rahatlama ortada. Avcılar'dan çıkan bir vatandaşımız Beykoz'a metroyla gidebilecek. Her şeyden önce kurallı bir şehir olmak önemli. Denetim önemli. Trafikte denetim yetkisini de almak istiyoruz. Elektronik Denetleme Sistemini koyduk. Bu sayede emniyet şeridi kuralı ihlali sona erdi."