kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Baykal: Kara harekatı sonuç alıncaya kadar sürmeli

Yeni Haber
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Irak'ın kuzeyine yönelik dün başlatılan kara harekatının "nihai sonuç" alınana dek sürmesi gerektiğini belirtti.

Baykal, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkan Yardımcıları Onur Öymen, Cevdet Selvi ve Mustafa Özyürek'le birlikte Yargıtay Başkanlığına seçilen Hasan Gerçeker'i makamında ziyaret etti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Baykal, gazetecilerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği kara operasyonuna ilişkin soruları yanıtladı.

Kara harekatıyla, Türkiye'nin terörle mücadelesinde yeni ve çok önemli bir aşamaya gelindiğine işaret eden Baykal, "Daha önce hava harekatıyla başlatılan terörle mücadele operasyonu şimdi bir kara harekatıyla da bütünleştirilerek sürdürülüyor. Bu gelişme Türkiye'nin terörle mücadelesi açısından kaçınılmaz ve çok doğal bir gelişmedir" dedi.

Kara harekatının sorunun "nihai aşamasına getirilene dek" sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Baykal, şunları söyledi:

"Buna başladıktan sonra bizim sorunu nihayi aşamasına getirinceye kadar bu konuda kararlı davranmak zorunluluğumuz vardır. Bu olay eminim yetkililerce en iyi şekilde değerlendirmiştir. Kara harekatı adımını attıktan sonra sorun kalıcı bir şekilde gündemden çıkarılıncaya kadar ne gerekiyorsa onu yapmak zorundayız. Türkiye kara harekatı yapmak ve bunu dünyaya kabul ettirmek şansını elde etmiştir. Bu şans olağanüstü bir şanstır. Bunun en etkili en sonuç alıcı şekilde kullanılması zorunluluğu vardır. Yani bu fırsatı Türkiye, en iyi sonucu alacak biçimde kullanmalıdır. Ameliyatı yaparken içerde parça unutamayız. Çok kararlı çok net bir şekilde bu konuyu sonuçlandırma sorumluluğu içinde olmalıyız."

KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Baykal, Türkiye'nin, Irak ve Kuzey Irak kaynaklı terör saldırılarının bahar ve yaz aylarında yeniden gündeme gelmemesi için "etkili ve kalıcı" önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Konunun sıradan bir askeri kara harekatı olarak yapılıp noktalanmasının ötesinde önem taşıdığını ifade eden Baykal, "Sınırlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirleri daha orta vadeli bir biçimde de düşünmek gerekir. Bu aşamada alınacak önlemlere destek oluruz. Allah Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yardımcısı olsun" dedi.

Baykal bir soru üzerine operasyon konusunda hükümet ya da TSK yetkililerinden herhangi bir bilgi almadıklarını, gelişmeleri medyadan takip ettiklerini söyledi.

CHP lideri Baykal'a ABD'li yetkililerin operasyonun kısa süreceği yönündeki açıklamaları da hatırlatıldı. Baykal, şunları söyledi:

"Bu operasyonun uluslararası destek şartlarını gözetmek önemlidir. Bu konuda gerekli dikkati yetkililer sergileyecektir. Ama bu öyle bir olaydır ki kara harekatı, oraya girdikten sonra onun kazanımlarının kalıcı hale dönüştürmesini sağlayacak önlemler alınmasına ihtiyaç vardır. En kısa zamanda bu başarı sağlanmalıdır. Bunu temenni ederiz. Ama bu sağlandıktan sonra geleceğe yönelik önlemlerin alınması ihmal edilmemelidir. O ayrı bir olaydır. O noktada da belki bir mutabakat sağlanabilir ilgili ülkelerle. Türkiye maruz kaldığı tehdidin tekrar ortaya çıkmaması için önlem alma hakkına sahiptir. Bunu anlatmayı başarmak da hükümetin görevidir."

ONUR ÖYMEN'İN AÇIKLAMALARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK varlığına dönük kara harekatının başlatılmasının, "terörün kökünü kazıyacağını" söyledi.

Öymen, ANKA'ya yaptığı açıklamada, kara harekatının başlamasının çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti ve sadece hava harekatıyla terörün bertaraf edilemeyeceğine dikkat çekti. Öymen şunları söyledi:

"Kara operasyonunun başlaması çok önemli. Sadece hava operasyonuyla bir terör örgütünün bertaraf edilmesi mümkün değildir. O bakımdan biz CHP olarak kara operasyonunun bir an önce yapılması gerektiğini söylüyorduk. Şimdi bunun gerçekleşmesinden memnunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin büyük bir başarı sağlayacağına eminiz. Operasyonla Kuzey Irak'taki terörün kökü kazınacak. TSK'ya başarılar diliyoruz."

(ANKA)