kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Her an savaşa hazır olun"

CHA
Yeni Haber
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin üst düzey komutanlarla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada Rus ordusunun hareket kabiliyetinin daha yüksek ve her an savaşa hazır olmasını istedi.

Kosova'nın bağımsızlığı, NATO'nun genişlemesi ve doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan ABD füze savunma sistemleri nedeni ile Rusya ve batı ülkeleri arasında soğuk rüzgarlar esiyor.

Putin konuşmasında Rusya'nın nükleer kapasitesinin de Topol-M füzeleri ile kuvvetlendirildiğini belirterek, "Deniz gücü Akdeniz ve Atlantik Okyanusu'nda başarılı tatbikatlar yapıyor. Şangay İşbirliği Örgütü çerçevesinde yeni askeri taktikler deneniyor. Rusya ve Belarus birlikte gerçekleştirdiği askeri tatbikatta Bağımsız Devletler Topluluğu hava savunması denendi." dedi. Diğer taraftan Rusya liderinin onayı ile Pasifik, Atlantik ve Arktik bölgesinde stratejik bombardıman uçaklarının sürekli güvenlik uçuşları yeniden başlatıldı.

Rus ordusunun yeni ve çok daha önemli bir görevle karşı karşıya olduğunu ifade eden Putin, "Yeni değişimlere ve Rusya'nın ulusal çıkarlarına göre 2020 yılına kadar Rus ordusunun uzun vadeli modernizasyon programının uygulanması gerekiyor. Bu yeni ve komplike bir görev. Buna askeri eğitim reformu da dahil." dedi.

Putin 8 Şubat'ta yaptığı konuşmasında batı ülkelerini yeni bir silahlanma yarışı başlatmakla suçlamıştı. Putin bu yarışın başlamasından Moskova'nın sorumlu olmadığını ve yeni tehditlere karşı mutlaka bir cevabı olacağını söylemişti.