kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Hafta sonu kar geliyor - HARİTALI

Yeni Haber
Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın hafta sonu tüm yurtta etkili olmasının beklendiği bildirildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünce yapılan meteorolojik uyarıda, son meteorolojik analiz ve tahminlere göre yurdun kuzey kesimlerinin bugün Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesi beklendiği belirtilerek, hafta sonu soğuk ve yağışlı havanın tüm yurtta etkili olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Hava sıcaklığının hafta sonu yurt genelinde 5-7 derece azalacağının altı çizilen uyarıda, ''Cumartesi öğle saatlerinden itibaren yurdun kuzeybatı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek (Poyraz) rüzgar, Pazar günü yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinde fırtınaya (saatte 70-80 kilometre hızla) dönüşecek'' denildi.

BÖLGELERDEKİ HAVA DURUMU

Uyarıda, bu genel değerlendirmeler ışığında Cumartesi-Pazar-Pazartesi günü bölgelerde beklenen hava durumunun da şöyle olacağı ifade edildi:

Marmara Bölgesi: Cumartesi ve Pazar günü bölge geneli, Pazartesi günü bölgenin doğusu kar yağışlı geçecek. Poyraz Cumartesi kuvvetli, Pazar günü fırtına (70-80 kilometre hızla) şeklinde esecek. Kar yağışı Pazar günü bölgenin doğusunda etkili olacak.

Ege Bölgesi: Cumartesi ve Pazar yağışlı, Pazartesi parçalı bulutlu geçecek. Yağışlar güney Ege kıyılarında yağmur, diğer kesimlerde kar şeklinde olacak. Poyraz Pazar günü fırtına şeklinde esecek.

Karadeniz Bölgesi: Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günü kar yağışlı geçecek. Kar yağışı Pazar günü etkili olacak. Poyraz, Pazar günü bölgenin batısında fırtına şeklinde esecek.

İç Anadolu Bölgesi: Cumartesi ve Pazar günü bölge geneli, Pazartesi günü bölgenin doğusu kar yağışlı geçecek. Kar yağışı Cumartesi ve Pazar günü bölgenin doğusunda etkili olacak. Poyraz, Pazar günü bölgenin batısında fırtına şeklinde esecek.

Akdeniz Bölgesi: Cumartesi ve Pazar bölge geneli, Pazartesi doğusu yağışlı geçecek. Yağışlar bölgenin kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olacak. Yağışlar Cumartesi ve Pazar günü bölgenin doğusunda etkili olacak. Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri: Cumartesi, Pazar ve Pazartesi günleri etkili kar yağışlı geçecek.

ÜÇ BÜYÜK İL

Uyarıda, 3 büyük ilde beklenen hava durumları ile sıcaklık değerleri ise şöyle belirtildi:

İSTANBUL:

16.02.2008 (Cumartesi): Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Akşam saatlerinden itibaren poyraz il genelinde kuvvetli olarak esecek. Min: 1 / Max: 3 derece.

17.02.2008 (Pazar): Çok bulutlu ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar poyrazdan kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Poyrazın ve kar yağışının il genelinde etkili olması bekleniyor. Gece saatlerinde il genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. Min: -1 / Max: 0 derece.

18.02.2008 (Pazartesi): Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde Anadolu yakası aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde il genelinde buzlanma ve don olayı görülecek. Min: -3 / Max: 1 derece.

ANKARA:

16.02.2008 (Cumartesi): Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Min: -3 / Max: 3 derece.

17.02.2008 (Pazar): Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı geçecek. Rüzgar poyrazdan kuvvetli olarak esecek. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek. Min: -6 / Max: -3 derece.

18.02.2008 (Pazartesi): Parçalı ve çok bulutlu geçecek. İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı görülecek. Min: -12 / Max: -4 derece.

İZMİR:

16.02.2008 (Cumartesi): Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu geçecek. Min: 2 / Max: 9 derece.

17.02.2008 (Pazar) Parçalı çok bulutlu ve sabah saatlerinde yağmurlu geçecek. Min: 2 / Max: 5 derece.

18.02.2008 (pazartesi) Parçalı bulutlu geçecek. Min: 0 / Max: 5 derece.

Uyarıda, hafta sonu yurt genelinde görülecek kar yağışı ve soğuk hava ile yurdun iç ve batı kesimlerde etkili olacak poyraz fırtınasının oluşturacağı olumsuz şartlara karşı (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar ve çığ riski) vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması gerektiği kaydedildi.