kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Hareketli yaşam genç bırakıyor

Yeni Haber
İngiltere'de yapılan bir araştırmayla fiziksel aktivitenin, kişilerin genç kalmasında etkili olduğu belirlenerek fiziksel olarak daha aktif olanların ikiz kardeşlerine göre daha genç kaldığı saptandı. Ayrıca araştırmacılar hareketsiz yaşamın erken ölüm riskini arttırdığını da belirtti.

Araştırmacılar ayrıca, hareketsiz yaşamın, yaşlılığa bağlı hastalık ve erken ölüm riskini artırdığının ortaya konduğunu belirterek, düzenli egzersiz ile, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kanser, obezite ve osteoporoz gibi pek çok hastalığın da önlenebileceğini belirtti.

Archieves of Internal Medicine'nın Ocak sayısında yer verilen, 2 bin 400 ikiz kardeşin katıldığı çalışmada katılımcılara yaptıkları egzersiz düzeyi, sigara kullanımı, ve sosyo ekonomik durumlarıyla ilgili sorular yöneltildi. Sağlık durumları iyi olan katılımcıların DNA incelenmesi de yapıldı.

Araştırmada, lökosit kromozomlarının sonunda bulunan ve yaşlandıkça kısaldığı için kişinin biyolojik yaşının belirlenmesinde önemli bir gösterge olan telomer zinciri uzunluğu (LTL) ölçüldü. Telomer zinciri uzunluğuyla ilgili verilere, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara, sosyo ekonomik durum ve işyerindeki fiziksel aktivite gibi faktörler de eklenince, sonuç olarak, hem erkeklerde hem de kadınlarda fiziksel aktivite düzeyi düşük kişilerin, diğer kişilere göre daha kısa LTL'ye sahip olduğu belirlendi.

HAREKETSİZ YAŞAM ERKEN ÖLÜM RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Araştırmacılar, bu konuda daha önce yapılan çalışmalarda da, hareketsiz yaşamın yaşlılığa bağlı hastalık ve erken ölüm riskini artırdığının ortaya konduğunu belirterek düzenli egzersizle; yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları, kanser, obezite ve osteoporoz gibi pek çok hastalığın önlenebileceğini söylediler.

Yapılan çalışmada ayrıca en aktif katılımcıların haftada ortalama 199 dakika egzersiz yaptıkları, en hareketsiz katılımcıların ise haftada 16 dakika egzersiz yaptıkları, bunun yanı sıra LTL ile fiziksel aktivite arasındaki bağlantının, özellikle ikiz kardeşler için yapılan değerlendirmelerle daha da kuvvetlendiği belirtildi.

ANKA