kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Türklerin oturduğu binada yangın: 9 ölü

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
Türklerin oturduğu binada yangın: 9 ölü
Almanya'nın Rheinlnad-Pfalz eyaletine bağlı Ludwigshafen kentinde, Gaziantepli ailelerin oturduğu dört katlı binada çıkan yangında beşi çocuk, 9 Türk yanarak can verdi. Önceki gün kentteki karnaval geçidinden hemen sonra binanın merdiven boşluğunda çıkan yangının kundaklama olabileceği şüphesi üzerinde duruluyor.


*YANGINDAN ÇARPICI FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...


Zeki Karakaplan'a ait olan ve 52 kişinin oturduğu dile getirilen binada çıkan yangında, 50 yaşındaki Medine Kaplan, Hülya Kaplan (33), Döne Kaplan (25), Belma Özkaplı (22), Kenan Kaplan (2), Kamil Kaplan (3), Karanfil Kaplan (4), İlyas Çalar (2) ve Dilara Kaplan (11) yaşamını yitirirken, yangında, Muhammet Çalar (22), Cevdet Kaplan (24), Nergis Kaplan (22), Nazlı Kaplan, Behiye Karakaplan ile birlikte yangında toplam 60 kişi de yaralandı.

PENCEREDEN ATLADILAR

Önceki gün kentteki karnaval geçidinden sonra saat 16:20 sıralarında alt katında kahvehane bulunan üç daireli binadaki yangında, giriş katında oturanların kurtulduğu bildirildi. Çevre sakinleri, olay yerine gelen itfaiyenin açtığı ilk brandanın açılmadığını iddia ettiler. Bu arada, 22 yaşındaki Belma Özkaplı'nın binadan atladıktan sonra öldüğü açıklandı. Çevre sakinleri binadakilerin çığlıklar artarak yardım istediklerini dile getirirken, kurtarma çalışmalarının güçlükle yapıldığı ifade edildi.

EĞLENCELER İPTAL EDİLDİ

Kentin Belediye Başkanı Eva Lohse, yangında 9 kişinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını, karnaval derneklerinin de eğlencelerini iptal ettiklerini bildirdi. Yangında yakınlarını kaybeden ailelere baş sağlığı dileyen Lohse, "İtfaiye erleri pencerelerden atlayan çocukları, hayatları pahasına kurtarmaya çalıştılar" dedi.

Lohse ayrıca, çeşitli kliniklerde tedavi gören yaklaşık 60 yaralı arasında 11 polis ve bir itfaiye erinin de bulunduğunu kaydetti. Ludwigshafen Emniyet Müdürü Wolfgang Fromm da yangının çıkış sebebinin henüz bilinmediğini, karnaval geçidi nedeniyle hazır bekleyen itfaiye ve acil yardım araçlarının hızlı şekilde olay yerine gitmelerine rağmen yangın ve yoğun duman nedeniyle binaya giremediklerini ifade etti.

KENT TARİHİNİN EN BÜYÜK YANGINI

Almanya'nın Ludwigshafen kenti Belediye Başkanı Eva Lohse, 9 kişinin öldüğü yangının, "savaş sonrasında (İkinci Dünya Savaşı) kent tarihindeki en büyük bina yangını" olduğunu söyledi. Ludwigshafen Belediye Başkanı Lohse, düzenlediği basın toplantısında, yangının, kent merkezinde düzenlenen ve bu binanın önünden de geçen karnaval geçidinin hemen ardından çıktığını, kendisinin de hemen olay yerine gelerek polis ve itfaiye erlerinin kurtarma çalışmalarına yakından tanık olduğunu belirtti.

SEBEP ARAŞTIRILIYOR

Ludwigshafen Emniyet Müdürü Wolfgang Fromm, yangının çıkış sebebinin henüz bilinmediğini, karnaval geçidi nedeniyle hazır bekleyen itfaiye ve acil yardım araçlarının hızlı şekilde olay yerine gitmelerine rağmen yangın ve yoğun duman nedeniyle binaya giremediklerini ifade etti. Öte yandan yangının sebebi ile ilgili 50 kişilik komisyon kurulduğu da açıklandı.

Kentin İtfaiye Müdürü Peter Friedrich de karnaval geçidinden dolayı hazır tuttukları itfaiye araçlarının kısa sürede binaya ulaştıklarını, merdivenlerle bir pencereden girerek bir kanepenin arkasında bulunan 2 çocuğu kurtarmayı başardıklarını, ancak 8 kişinin binada hayatını kaybettiğini söyledi.

Binadaki merdivenlerin tahta olması ve tümüyle yanmasından dolayı binaya giremediklerini ifade eden Friedrich, Türk kökenli bir itfaiye erinin olay yerinde bir imamla birlikte Türk ailelerin bakımını sağladığını kaydetti.

Basın toplantısında bir Türkün tepki göstererek, itfaiyeyi bina içine girmemek ve binaya su ya da köpük püskürtmemekle eleştirmesi üzerine de Friedrich, su ve köpüğün ilk aşamada aşırı sıcakta buharlaşmasıyla birlikte bina içinde bulunan çok sayıda insanın kavrularak ölebileceğine dikkat çekti. Friedrich, buna karşın binanın önüne 2 tane şişme branda konulduğunu sözlerine ekledi.

Basın toplantısına katılan bir doktor da kliniklerde, 3'ü ağır yaralı olmak üzere hala 20 kişinin bulunduğunu, durumu ağır olanlardan birinin dumandan zehirlenen bir çocuk, diğer ikisinin de binadan aşağıya atlayan 2 yetişkin olduğunu söyledi.