kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Şubat 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Enkazdan çıkarılan Metin Erdoğan'la birlikte ölü sayısı 21'e yükseldi.

Bidonlar patlasa tam facia olurdu

Mustafa KAYA SABAH
Vali Muammer Güler enkazda patlamayan kimyasallar olduğunu belirterek "Büyük bir faciadan dönüldü" dedi..
Türkiye'yi yasa boğan faciada ölenlerin sayısı dün enkazdan çıkartılan bir cesetle 21'e çıktı. Enkaz haline gelen işhanında ceset arama çalışmaları yapan itfaiye ve sivil savunma ekipleri dün parçalanmış ve 35-40 yaşlarında bir erkek cesedine ulaştı. Cesedin Metin Erdoğan'a ait olduğu belirlendi. İstanbul Valisi Muammer Güler, patlamayla ilgili olarak "Binada patlamamış, baryum nitrat, potasyum klorat gibi kimyasallar var. Eğer bu bidonlar da patlasaydı zarar çok daha büyük olurdu" dedi. Bu olayda sadece denetim değil, birçok açından eksiklik olduğunu belirten Güler patlayıcı maddelerle ilgili olarak polisin soruşturma yürüttüğünü söyledi.

BİLİRKİŞİ RAPORU
Büyşükşehir Belediyesi'nin talebiyle oluşturulan İstanbul Teknik Üniversitesi'nden 6 kişilik bir heyet sabah saatlerinde olay yerinde inceleme yaparak bilirkişi ön raporunu hazırladı. Raporda, enkazdan patlamamış kimyasallar çıkarıldığını ve binanın kullanılamaz olduğu belirtildi. Olay yerinde incelemede bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, "Nerede bir açık varsa ona göre yol haritası çizeceğiz. Bu bir bilinçlenme sürecini gerekli kılıyor" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, patlayıcı madde üreten yerlerin tespitinde tek sorumlunun kendileri olmadığını bu tür yerlerin denetiminin ilçe belediyelerinde olduğunu ve konuyla ilgili olarak uyarıldıklarını belirtti.

İŞÇİLER PROTESTO ETTİ
Patlamanın meydana geldiği işhanının yakınında toplanan ve "Topkapı işyeri temsilcileri" pankartı açan 40 kişilik grup protestoda bulundu. Aralarında DTP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel'in de bulunduğu grup 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Buraya karanfiller bırakarak basın açıklaması yapan grup Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nın istifasını istediler.