kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Şubat 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Anıtkabir'de 'türban' protestosu

Yeni Haber
İLİŞKİLİ HABERLER
Anıtkabir'de 'türban' protestosu
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin öncülüğünde türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını protesto etmek için onbinlerce kişi "222-A: 2. Ayın 2'sinde Saat 2'de Anıtkabir'de" sloganıyla Atatük'ün huzurunda buluştu.

TBMM Anayasa Komisyonu'ndan da geçen türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini protesto etmek için Başkent'e gelen 54 sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve üyeleri Anıtkabir'de toplandı.

Ellerinde bayraklar Atatürk posterleri, kırmızı beyaz atkılar taşıyan binlerce kişi Anıtkabir meydanını ve Anıtkabir'e bağlantılı caddeyi tamamen doldurdu. Anıtkabir içindeki alandaki toplanan grup "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı. Kalabalığın içinde türbanlı kadınların da bulunduğu dikkat çekti.

Aslanlı Yol'dan birlikte yürüyerek Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulduktan sonra katılımcılar adına, ÇYDD Ankara Şubesi Başkanı Ülkü Günay mozoleye çelenk koydu. Ardından, hazırlanan ortak metin, Anıtkabir Ziyaretçi Defteri'ne Günay tarafından yazıldı. Günay Anıtkabir Ziyaretçi Defteri'ne şunları yazdı:

"Yüce Atatürk, güzel yurdumuz zorlu bir dönemeçten geçiyor. Cumhuriyetimizin temelini oluşturan kazanımlarımız iktidarın ve yandaşlarının siyasi emellerine kurban edilmek isteniyor. Ulus devletleri milletlere ve inançlara bölerek birbirine düşürmek isteyen enperyalizm şimdi de ülkemizde kutsal din duygularını araç edinerek, cumhuriyetimizin temel ilkelerinden olan laikliği ortadan kaldırmaya çalışıyor. Devrimlerimizle karanlıklardan aydınlığa çıkmayı başarmış olan kadınlarımız esaret simgesi olan türbana mahkum edilmek isteniyor. Bu esaret de 'özgürlük' gibi gösteriliyor. Biz bu oyunun farkındayız ülkemizi karşı devrimin işgaline teslim etmeyeceğiz. Sizden güç alarak buradayız. Ayakta ve uyanık olmaya devam edeceğiz"

Öte yandan Anıtkabir civarındaki yollarda tedbir alan güvenlik kuvvetleri bazı yolları trafiğe kapatırken, Çevik Kuvvet şüpheli araçlar ve şahısları kontrolden geçirdi.

ANKA