kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Ocak 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Baykal gruptan sonra başörtülü kadınlarla sohbet etti.

'Mahkemeden döner'

ANKARA
Baykal, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracakları sinyalini şöyle verdi: "Değişiklik, Anayasa'nın 2. maddesine aykırı. Mahkeme, teklif edilmesi yasak bir maddenin teklifiyle usul ihlali yapıldığını görecek."..
CHP lideri Deniz Baykal, AKP-MHP uzlaşması ile ortaya çıkan türban düzenlemesinin anayasanın laiklik ilkesine aykırı olduğunu belirterek Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarının işaretini verdi. Baykal, "Mahkeme, teklif edilmesi yasaklanan bir maddenin teklif edilmesiyle, usul ihlali yapıldığını görecektir" dedi. CHP grubunda Türkiye'nin yeni bir döneme sürükleneceğini söyleyen Baykal, "Cumhuriyet tarihimizde ilk kez, Türkiye'nin içine girdiği doğrultuyu tehdit eden, bir anlayış çeşitli gerekçelerle yaşama geçirilmek isteniyor" dedi. Türbanın liselere de gireceğini söyleyen CHP lideri, türbanla ilgili düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu savundu. Aykırılığı AKP'li hukukçuların da bildiğini ancak, "Anayasaya aykırı ama Anayasa Mahkemesi bunun hükmünü veremez'' dediklerini belirten Baykal, düzenlemeyle ilgili Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerinin işaretini şöyle verdi: "Getirilen anayasa değişikliği, Anayasa'nın 2. maddesindeki laiklik ilkesine aykırı. Bu maddenin değiştirilmesi dahi teklif edilemez. Teklif edilmesi halinde Anayasa Mahkemesi'nin 'Ben esasa bakamam, usule bakarım' demesi beklenir mi? Mahkeme, teklif edilmesi yasaklanan bir maddenin teklif edilmesiyle, usul ihlali yapıldığını görebilecektir. Bakalım görecekler mi göremeyecekler mi?" Türbanın Türkiye'ye dayatılmaya çalışılan bir yabancı üniforma olduğunu söyleyen Baykal, "Din için gelmiyor, siyaset için geliyor. Hedef Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'dir. Hedef laiklik ilkesidir" dedi. Baykal, MHP'ye de "O formül, bu formül derler seni kullanırlar, buna alet olmuş olursun" diye uyardı.

'MAHKEMEYE GİDECEĞİZ'
Destek turuna çıkan AKP-MHP heyeti ile yaptığı görüşmeden sonra CHP Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay da Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini açıkladı.