kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Ocak 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Türbana Nesrin Ünal modeli...

Ergun AKSOY - Uğur BECERİKLİ / ANKARA
İki partinin üzerinde anlaştığı türbanda "çene altı formülü" dün model tartışması yarattı. Tartışmayı MHP'liler bitirdi: Annemizin bağladığı gibi. Örnek eski MHP vekili Nesrin Ünal. AK Partili Cemil Çiçek ise, "Bu Anadolu türü bağlamadır" diye konuştu..
AKP ile MHP'nin türbanda "çene altı formülü" model tartışması yarattı. "GATA modeli", "Annemizin modeli", "türban modeli" tartışmaları sürerken; MHP ile görüşmelere katılan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, başörtüsünün çene altından bağlanmasıyla ilgili spekülasyonlara nokta koydu. Çiçek, "Bu Anadolu türü bağlamadır. Bizim kardeşlerimiz, bacılarımız da başını bağlıyor. Onların bağladığı tarzda bir bağlamadır" dedi. MHP'liler ise tarif edilen şeklin, "çok açık ve anlaşılır" bir şekilde çene altından, klasik bağlama olduğunu ve "siyasi simge" olarak değerlendirilen, boynun tamamen örtüldüğü, başın içerden dar bir boneyle sarılıp, üstüne sadece yanakları açıkta bırakan bir eşarbın sarıldığı şekil olmadığını ifade ettiler. MHP'liler eski MHP milletvekili Nesrin Ünal'ı örnek gösterdiler.

ÜÇGEN ŞEKLİNE GETİRİLECEK
MHP'lilerin tanımına göre üniversitede derse girebilmek için başörtüsü ikiye katlanıp üçgen şekline getirilecek, aynen askeri hastaneler, subayevlerine girerken yapıldığı gibi çenenin altından bağlanacak. Başörtüsünün üçgen iki ucu çene altından bağlanırken, bir ucu da arkada kalacak. Böylece "siyasi simge" olarak gösterilen "türban"dan ayrılacak. MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır, "Annemizin bağladığı şekilde. Burada kastedilen, annemiz, teyzemiz, bacımız nasıl örtüyorsa, onun gibi örtünmedir" diye konuştu.

ÇENE ALTI KRİTERLERİ

İşte AKP ve MHP arasında, üniversiteye başörtülü girilmesi konusundaki uzlaşma:

- Yüz tanınacak. Üniversiteye peçeyle girmeye izin yok.

- Kılık kıyafet, Devrim Kanunları'na aykırı olamayacak.

- Baş örtüsü sadece yüksek öğrenim için geçerli olacak.

- Konu, hizmetlerden yararlanmakla sınırlı tutulacak.


Detaylar çıkarılacak yeni yönetmelikle belirlenecek.