kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Ocak 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Altı ayaklı darbe

Ferit ZENGİN SABAH
Ergenekon lideri Veli Küçük'ün, Dink dahil 5 cinayet emrini verdiği iddia edildi. 2009'da öngörülen darbe için 6 aşamalı plan yapıldığı, 27 Nisan bildirisinde de Küçük'ün rol oynadığı dosyaya girdi..
Ergenekon operasyonunda cezaevine konulan Veli Küçük'ün; 5 cinayet ve 4 saldırının talimatını verdiği öğrenildi. Küçük'ün, özel eşyaları, ajandası ve bilgisayarında yapılan incelemede, 6 aşamalı planla darbeyi hedeflediği ve örgütü de 6 ayakta organize ettiği öğrenildi. Emekli Tuğgeneral Küçük'ün; Hablemitoğlu, Hrant Dink, Malatya katliamı, İbrahim Çiftçi cinayeti ve Danıştay saldırısı saldırılarının talimatını verdiği iddia ediliyor. Hrant Dink, Malatya ve Danıştay saldırıları başkanlık divanında karar bağlanıp, talimatlar emir komuta zinciri ile iletildi. Diğer iki cinayette başkanlık divanı devre dışı bırakıldı. 2009'da amaçlanan darbe için yaptığı 6 aşamalı plan ise şöyle:

NAYLON ÖRGÜTLER
1-Sivil toplum kuruluşları oluşturmak:
Küçük'ün bu aşamada kurduğu Kuvayi Milliye, Vatasever Kuvvetler Güç Birliği ve Müdafaii Hukuk Büro'nun son iki yıl içerisinde gerçekleşen tüm provakasyon eylemlerinde adı geçti. Danıştay baskınında, Vatanseverler, Dink cinayetinde Kuvayi Milliye derneğinin ilgisi olduğu belirlendi.
2-TSK'da yapılanma: Ordu içinde son dönemlerde baş gösteren genç subaylar krizi ile 27 Nisan'daki e-muhtıranın arkasında da Veli Küçük'ün ordudaki yeni teşkilatlanmasının etken olduğu dosyada yer aldı.
3-İstihbarat akışı: Başında Erkut Ersoy isimli eski bir istihbaratçının bulunduğu Özel Büro ile MİT, JİTEM ve Emniyet istihbaratına yakalanmaması amaçlandı, irtibat ve haberleşmeler kapalı devre mail sistemiyle yapıldı.
4-Naylon terör örgütleri: Yeraltı dünyasının tanınan isimlerinden Sedat Peker, Semih Tufan Günaltay ve Drej Ali lakaplı Ali Yasak'ın isimleri provokatif eylemlerde gündeme geldi. Kamuoyuna yansıyan Veli Küçük ile bu mafya liderlerinin samimi fotoğrafları ile kişiler arasında yapılan telefon dinlemeleri soruşturma kapsamına alındı. Örgütün mafya vasıtasıyla naylon terör örgütleri kurarak eylem yapma planı içinde ise Türk-Kürt çatışmasını tetiklemek amaçlanıyor.
5-Başıboş gençler: Ülkü Ocakları'nın etkisindeki ve başıboş gençlerin, Aydınlık grubu olarak bilinen ulusalcı gençlerle kaynaştırılması ve eylemlerde kullanılması amaçlandı.
6-Temizleme - ortadan kaldırma: Hrant Dink, Papaz Santoro cinayetleri ile Danıştay baskını ve misyoner katliamları ile yazar ve milletvekillerine yönelik saldırı planları.