kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Ocak 2008, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Süha Özkan

'Dava değil, çözüm odaklı mimarlar odası istiyoruz'

EKONOMİ
Mimar Süha Özkan, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde 10 yıllık yönetimin değişmesi gerektiğini belirterek "Çözüm üreten bir şube istiyoruz" dedi..
Yaklaşan seçimler öncesi Mimarlar Odası İstanbul Şubesi için yeni ve genç bir yönetim talep eden 'Mimarlık İçin Mimarlar Grubu' 10 yıllık mevcut yönetimi devirmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde yönetim değişikliği için 'Mimarlığa Yol Açın' isimli bir bildiri imzalayan mimarlardan Ankara temsilcisi Profesör Süha Özkan, artık toplumun beklentileri ile barışık bir yönetim istediklerini söyledi. Özkan, mimarlık mesleğinin proje aşamasında devreye girmesi gerektiğinin altını çizerek, "10 yıldır görevde olan bir grup var ve biz artık başka bir grup olarak bunca zaman ne yaptıklarını bilmek istiyoruz. Mimarlık mesleğini güçlendirmek için yeteri kadar çalışmıyorlar. Bazı mimarları da dışladıklarını düşünüyoruz" dedi.

'ODANIN SAYGINLIĞINI YİTİRTTİLER'
"Özellikle kamu alanı üzerindeki projelerde proje aşamasında müdahil olmak ve toplum yararını gözetip daha iyi projeler oluşmasını sağlamak gerekir" diyen Özkan, şöyle devam etti: "Ancak mevcut yönetim devamlı dava açmayı seçiyor ve genellikle kaybediyor. Sürekli her şey için 'olmasın' deyip duruyorlar fakat çözüm üretmiyorlar. Bu durum da odanın saygınlığını kaybetmesine yol açan bir hal aldı. Bu mantığa karşıyız. Önemli olan kent yararı."