kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Karamanlis ziyareti dünya basınında

Yeni Haber
Resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Anıtkabir'i ziyaret etti...
İLİŞKİLİ HABERLER
Karamanlis ziyareti dünya basınında
Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye ziyareti dünyada yankılandı. Yabancı medya, "Tarihi ziyaret", "Ziyaret gerçekleşmiş olması önemli", "İki başbakan arasındaki dostluk gerginliklerin gidirilmesi için çok değerli" yorumlarını yaptı.

NYT: "ZİYARETİN GERÇEKLEŞMİŞ OLMASI ÖNEMLİ"

New York Times gazetesi, Karamanlis'in Ankara ziyaretinin beklenen sonuçlardan çok gerçekleşmiş olmasının önemli olduğunu belirtirken, iki ülke arasındaki ilişkilerin 1990 yılları sonundan bu yana büyük bir iyileşme gösterdiğini de kaydetti.

FİGARO: "İKİ BAŞBAKANIN DOSTLUĞU ÇOK DEĞERLİ"

Fransa'nın büyük gazetelerinden Le Figaro da, iki başbakan Karamanlis ile Erdoğan arasındaki kişisel dostluğunun iki ülke arasındaki gerginliklerin giderilmesi için "çok büyük bir değer" taşıdığı yorumunu yaptı. Gazete iki komşunun ilişkileri normalleştirme yoluna girdiğini yazdı.

BBC: "ZİYARET İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME AÇISINDAN ÖNEMLİ"

İngiliz yayın kurumu BBC de, "Yunanistan, yeni bir başlangıç çağrısını yaptı" başlıklı haberinde Karamanlis ve Erdoğan'ın teması için "İki lider, ana konular üzerinde nasıl bir yol izleyeceği konusunda net değildi" diye yazdı. Karamanlis'in geçmişteki zorlukları bir kenara koyma çağrısında bulunduğunun belirtildiği haberde, "Üç günlük ziyaret iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme açısından önemli" denildi.

VOA:"İLİŞKİLERİN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN ÖNEMLİ ADIM"

Karamanlis ziyaretini "tarihi" olarak nitelendiren Amerika'nın Sesi (VOA) ise, iki ülkenin çeşitli kez savaş eşiğine geldiğini anımsatarak "ziyaretin ilişkilerin iyileştirilmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor" dedi.

EL PAİS:"KARAMANLİS TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK VERDİ"


Büyük İspanyol gazetesi El Pais de, Karamanlis'in 50 yıllık bir aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunan başbakanı olduğuna işaret ederken Karamanlis'in Türkiye'nin kriterleri yerine getirdikten sonra AB üyesi olmasına destek veren açıklamasına da dikkat çekti.

MONDE: "YUNAN BAŞBAKANI 1959'DAN BU YANA İLK KEZ TÜRKİYE'DE"

Fransız Le Monde, Yunan başbakanının 1959 yılından bu yana ilk kez Türkiye'yi ziyaret ettiğine dikkat çekerek ziyaret sırasında iki ülkenin, başta Kıbrıs olmak üzere aralarındaki anlaşmazlık konularını ele alacaklarını kaydetti.

ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ

Resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Aslanlı yoldan yürüyen Karamanlis, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu.

Resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Anıtkabir ziyareti sırasında Özel Defteri imzalayarak, Türk-Yunan dostluğuna vurgu yaptı.49 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı olan Karamanlis, Anıtkabir Özel Defteri'ne Yunanca şu satırları yazdı:

"Kemal Atatürk ve Elefterios Venizelos, geçmişin çatışma ve trajedilerinin, iki halkın yararına olacak daha iyi bir barış ve işbirliği geleceğinin inşası çabalarına engel olmasına izin vermeyecek siyasi cesaret, irade ve ileri görüşe sahiptiler." Kostas Karamanlis'in amcası dönemin Başbakanı Konstantin Karamanlis de 1959 yılındaki Türkiye ziyareti çerçevesinde Anıtkabir'i ziyaret etmişti.

CHP LİDERİ BAYKAL İLE GÖRÜŞTÜ

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştü.

Deniz Baykal, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Karamanlis'i kaldığı otelde ziyaret etti. Görüşmeye, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ile Dış İlişkiler Danışmanı Petek Gürbüz de katıldı. Basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesinde görüntü alınmasına izin verildi. Baykal, Karamanlis'e ressam Yaşar Çallı'nın ''Atatürk ve Venizelos'' tablosunu, Karamanlis de CHP liderine gümüş bir tabak armağan etti.

CUMHURBAŞKANI GÜL KARAMANLİS'İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve beraberindekileri kabul etti.

Çankaya Köşkü'nde, basına kapalı gerçekleşen kabulün başlangıcında, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.Kabulde, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile diğer yetkililer hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül ve Karamanlis, basın mensuplarının isteği üzerine el sıkışarak poz verdiler.

KARAMANLİS İSTANBUL'A GELDİ

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak İstanbul'a geldi.

Özel bir uçakla saat 14.55'te Atatürk Havalimanı'na gelen Karamanlis ve eşini, Devlet Konukevi'nde İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri karşıladı.