kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
AK Parti’nin teklifi MHP lideri Devlet Bahçeli’ye ulaştırıldı.

AK Parti'den MHP'ye yeni türban formülü

Ergun AKSOY - Uğur BECERİKLİ / ANKARA
MHP'nin türban teklifini yetersiz bulan AKP anayasanın 10. maddesinin yanı sıra "eğitim ve öğretim hakkını" düzenleyen 42. ve 13. maddelerde değişiklik kararı aldı..
AK Parti MYK, önceki gece yapılan toplantıda türban teklifini netleştirdi. Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda, MHP'nin teklifinin yetersiz olduğu, sorunun sadece 10. madde değişikliğiyle aşılamayacağı kararına varıldı. Bunun üzerine AK Parti yönetimi, MHP'nin türban teklifini genişleterek, iki madde daha ekledi.

MHP TEMKİNLİ
AKP, türban sorunun Anayasanın "eşitliği" düzenleyen 10. maddesinin yanı sıra "eğitim ve öğretim hakkını" düzenleyen 42. ve "temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması"nı düzenleyen 13. maddelerinde değişiklik yapma kararı aldı. Özellikle 13. maddedeki, "özgürlüklerin mahkeme gerekçeleriyle kısıtlanamayacağı" hükmü AnayasaMahkemesi'nin kararlarının aşılmasıyla ilgili bir hüküm olarak dikkat çekti. 3 maddelik değişiklik teklifini hazırlayan AKP, dün Grup Başkanvekili Sadullah Ergin aracılığıyla teklifi MHP'ye iletti. Ergin, MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı'yla bir araya geldi. Görüşmeden sonra bir açıklama yapan Paçacı, "Görüşmeler sürüyor, somut bir noktaya varılabilmiş değil" dedi. Paçacı, teklifi, hemen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ulaştırdı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, "Kılık kıyafet" ibaresinin Anayasa'ya konulmasının yeni tartışmaları beraberinde getireceğini söyledi. Öte yandan AKP'nin teklifinin ulaşmasının ardından Cihan Paçacı başkanlığında bir toplantı yapıldı. MHP'de 42. maddede önerilen değişikliğin kabul edilmemesi görüşü ağırlık kazandı. MHP, kılıp kıyafetle ilgili bir düzenlemenin anayasaya girmesini istemiyor.
Haberin fotoğrafları