kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Ocak 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Eğer hasta gençse, teşhis kesin doğruysa, artık ilaç kullanmaktan bıktıysa ve ameliyat da olmak istemiyorsa en kesin yöntem balonla reflü...

Tam 30 dakikada balonla ameliyatsız reflü tedavisi

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
03.01.2008
Tıbbi adı Stretta ama halk arasında balonla reflü tedavisi olarak biliniyor. İlaç ve ameliyat arasındaki bu yöntem; kolay uygulanabilir olması, hastanın şikayetlerini azaltması ve maliyetinin düşük olması nedeniyle Türkiye'de hızla yayılıyor..
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Avşar reflü tedavisiyle ilgili soruları yanıtladı:

* Reflü tedavisinde en yeni tedavi nedir?
Reflünün dört farklı tedavi yöntemi var: Hayat tarzı, ilaç, endoskopik yöntemler ve ameliyat. Dünyada reflü tedavisinde ilk olarak ilaçlar geliştirildi. Sonra açık ve kapalı ameliyatlar uygulandı. Son beş-altı yılda ise endoskopik yöntemler dünyada tıp literatürüne girdi. Endoskopik yöntemler önce domuzlarda ve köpeklerde uygulandı. Umut veren sonuçlar alındığı için yavaş yavaş insan çalışmaları yapıldı. Bir adım ileri gidilerek karşılaştırılmalı çalışmalar yapıldı. Hangi tedavinin daha etkili olduğu karşılaştırıldı. Sonuçta son beş-altı yılda dört farklı endoskopik yöntem geliştirildi. Bunlardan iki tanesi ise yıllar içinde geri çekildi. Elimizde kala kala iki yöntem halen uygulanabiliyor. Ülkemizde kullanılabilen yöntemin adı; 'Stretta'. Diğer yöntem ise henüz yaygın kullanılmıyor.

YAKARAK TEDAVİ EDER
* Stretta reflüyü radikal olarak başka bir tedaviye ihtiyaç duymadan hemen tedavi edebiliyor mu?
Stretta ucunda dört adet nikel iğneyle kaplı bir balon. Otuz dakikalık bir işlemle hasta uyutulur. Hastanın yemek borusunun alt ucunda bu balon şişirilir ve belli pozisyonlarda iki dakika süreyle 5 watt radyo frekans dalgaları uygulanır. Böylece yemek borusunun alt ucundaki kapakçıkta radyo frekans dalgalarının yol açtığı bir hasar oluşturulur. O bölgeler yakılır. Bu hasar ve yanık iyileşirken orayı reflü açısından daha dayanıklı hale getirir. Yemek borusu alt ucundaki bu kapakçığın gevşeyerek reflüye neden olması engellenir. İşlem 30 dakika, hasta uyurken yapılıyor, hiçbir dikiş yok. Bu işlemle beynimizin algıladığı, yanma, acıma hissi yok oluyor. Ertesi gün hasta rahatlıkla işine gidebilir. Uygun hastaya yapıldığında, çalışmalara göre ilacı bırakma olasılığı yüzde 80'leri buluyor. Yani Stretta, ilaca bağımlı on hastadan sekizini ilaçtan kurtarıyor. Reflü hastalarında en çok rahatsız eden yanma-ekşime gibi çok ciddi şikayetler bu yöntemle kısa süre kaybolabiliyor.

AMELİYATTAN KOLAY!
* Stretta'nın ameliyattan farkı nedir?
Ameliyat ister açık ister kapalı olsun, adı üzerinde ameliyat. En az iki saat sürüyor, dikişli, hasta en az biriki gün hastanede yatıyor. Fiyat olarak da bu yöntemden daha pahalı. Bu yöntem 30 dakikalık bir işlem; ameliyathane, derin anestezi ve hastanın ertesi gün evde oturması gerekmiyor.

* İlaç ve Stretta'dan bir yarar göremediğiniz hastalara mı ameliyat önerirsiniz?
Kronolojik sıraya baktığımızda ameliyat yöntemleri Stretta'dan daha önce uygulandı. Yani Stretta'ya yanıt yoksa ameliyatı önerdiğimizi söyleyemeyiz. Ameliyat da aynen endoskopik yöntemler gibi ilaç tedavisinden bıkmış, gerçekten reflü tanısı olan, ilaçtan fayda gören ama kullanmaktan bıkmış genç hastalara önerilir. Yaşlı hastalara ameliyatı pek önermiyoruz. Hasta gençse, tanısı kesinse ve istiyorsa ameliyat öneriyoruz. Aslında ameliyatın da Stretta'nın da hasta kitleleri aynı.

ÖNCE İLAÇ TEDAVİSİ
* Hastaya 'sen Stretta'ya uygunsun, sen ameliyata uygunsun' der misiniz?
Gelen hastaların hemen hepsine öncelikle ilaç tedavi uygularız. Ancak tekrar ediyorum eğer hasta gençse, teşhis kesin doğruysa, ilaçtan daha çok yararı varsa, ilaç kullanmaktan bıktıysa, hasta arayıştaysa bu iki yöntemden bahsediyoruz.

* Stretta mı, ameliyat mı kararını doktor mu vermeli, hasta mı?
Belirtilen şartları taşıyan hastaya iki yöntemden de bahsediyoruz. Hasta ameliyatı tercih ederse, hastayı bu konuyla uğraşan reflü cerrahı ile konsülte ediyoruz. Mutlaka ameliyattan önce manometre ve pH incelemelerini yapıyoruz. Ameliyat kararını bir kişinin vermesi doğru değil, üç kişi beraber karar veriyoruz.
Haberin fotoğrafları