kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Aralık 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yeni yılda doğalgaza iki aşamalı % 14 zam gelecek

OLCAY AYDİLEK
Doğalgaza yüzde 14 artış öngören BOTAŞ, zammı iki dilimde yapmayı planlıyor. Zammın yüzde 6-7'lik dilimi 1 Ocak'ta kalan kısmı dolar ve petrol fiyatına bağlı olarak şubat ya da martta gündeme gelecek..
Elektriğin ardından doğalgazın satış fiyatı da yeni yılda artacak. 2008 yılı projeksiyonunda doğalgaza yüzde 14 artış öngören BOTAŞ, zammı tüketiciyi zorlamayacak biçimde iki dilim halinde yapmayı planlıyor. Petrol fiyatlarının tüm öngörüleri alt üst edecek biçimde rekor üstüne rekor kırması, enerji maliyetlerini artırmaya devam ediyor. Petrole bağlı olarak doğalgaz alım fiyatı yükselen BOTAŞ, dolar kurunun sağladığı kısmi avantajın maliyetlerini karşılamaması nedeniyle yeni yılda doğalgaza zam yapmaya hazırlanıyor.

5 YILDA % 87 ZAM
BOTAŞ'ın 2008 yılı projeksiyonlarında yüzde 14'lük zammın söz konusu olduğuna işaret eden yetkililer, doğalgaza kademeli artış yapılacağını belirtti. Zammın ilk diliminin 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yüzde 6- 7 oranında uygulamaya konulması bekleniyor. İkinci dilim zam da yine aynı oranda olacak. BOTAŞ, döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki gelişmelere göre ikinci dilim zammı ya şubatta ya da martta yapacak. BOTAŞ verilerine göre, kurum en son Kasım 2006'da doğalgazın satış fiyatına zam yapmıştı. Ancak, Kasım 2002'de göreve gelen AK Parti hükümeti döneminde BOTAŞ doğalgaza toplamda yüzde 87'lik bir zam yaptı. 2003'te fiyatları yüzde 12,7 düşüren BOTAŞ, 2004'te yüzde 27, 2005'te yüzde 31.2, 2006 yılında da yüzde 28.6 zam yaptı. Son 1 yıldır ise gaza zam yapılmadı. Tüketiciye doğrudan satış yapmayan BOTAŞ, doğalgazı şehirlerdeki dağıtım firmalarına satıyor. İGDAŞ, EGO gibi şirketler de BOTAŞ'tan aldığı gazı değişik oranlarda kâr payıyla tüketiciye satıyor. Bu nedenle doğalgaz fiyatı şehirden şehire farklılık gösteriyor.